Začínáme s chytrým osvětlením: Philips Hue White 8.5W E27 starter kit

Chytré osvětlení kupujeme do domácností už nějakou dobu. Pokud se rozhodujete, zda i vy se pustíte do světa chytrých žárovek, můžete to zkusit se startovací řadou od Philips. Je vybavena tím, co k provozu chytrých světel potřebujete – světlem, ovladačem i bezdrátovým snímačem. Co jsme o startovací řadě Philips Hue White 8.5W E27 starter kit zjistili?

Balení

Až budete přebírat Philips Hue White 8.5W E27 starter kit z rukou prodejce či dopravce, půjde o docela malou krabičku s vyobrazenou žárovkou svítící do tmy. A co obsah? Jde o set za zvýhodněnou cenu. Najdete tu hlavní ovladač Hue Bridge, bezdrátový stmívač Hue Dimmer Switch a celkem 3 žárovky Hue White 8.5W E27.

A samozřejmě návod k instalaci i použití. Přednostně je systém nastaven pro Apple HomeKit, ale ovládání je možné i telefonem či tabletem vybaveným Androidem, a to pomocí free aplikace Philips Hue.

Tip: Poradíme, jak vybrat LED žárovku!

Design a konstrukce

Začněme svítidly. Mají běžný tvar moderních LED žárovek chramtičnost 2700 K. Patice je E27. Světla jsou stmívatelná, což je nespornou výhodou, kterou doma využijete mnohokrát denně.

Manuálně ovládaný stmívač je designově nenáročný, bílý, se čtyřmi tlačítky v řadě za sebou. Tlačítka jsou opatřena symboly, které nenechají nikoho na pochybách o tom, k čemu slouží. K připevnění na vyžadovaný povrch slouží oboustranné lepicí pásky nebo šrouby na zadní straně nástěnného držáku.

Hlavní ovladač Hue Bridge je ještě menší než manuální stmívač.  Napájen je ze sítě a k internetu jej bohužel připojíte jen kabelem. O zapnutí, fungování systému a připojení k internetu vás budou informovat kontrolky umístěné na čelní straně Hue Bridge, s celkem výrazným tyrkysovým podsvícením.

Výkon a výdrž, nabíjení

Bezdrátový dálkový ovladač se stmívačem Hue Dimmer Switch je napájený jednou baterií 1 x CR2450 s garantovanou minimální životností 3 roky. Vydržet by měl až 50 000 kliknutí. Hue bridge a žárovky jsou napájené ze sítě. Jejich životnost uvádí výrobce na 25 000 h. Hue Bridge vychází při ovládání světel z technologie ZigBee, která vyniká hlavně velmi nízkou spotřebou energie.

Ovládání

Hlavní ovladač Hue Bridge je schopen ovládat až 50 svítidel a dalších 10 příslušenství (Hue stmívač, vypínač nebo senzor pohybu). A je možné si jej i naprogramovat v systému IFTTT (if this then that). Je možné jej napojit k internetu, proto můžete světla ve své domácnosti ovládat odkudkoliv.

Ovládáte nejen zapnutí a vypnutí světla, ale i jeho intenzitu. Pokud byste si k systému dokoupili, barevné žárovky, můžete tímto přemostěním ovládat i barvu světla.

Dálkového ovládání využijete třeba pro návraty domů (pomocí geofencing), kdy můžete přijít do rozsvícené domácnosti a zase z ní odejít – světla se pak sama vypnou. Jestliže jste pryč delší dobu, můžete rozsvěcet a zhášet světla tak, aby to vypadlo, že doma stále někdo přebývá. Možností je nepřeberné množství.

K ovládání světel ale nemusíte mít v rukou chytrý telefon ani tablet. Ke klasickému ovládání dotekem slouží stmívač Hue Dimmer Switch. Nejdříve jej tedy musíte připojit k systému Hue Bridge, bez toho fungovat nebude.

Až bude s Hue Bridge propojen, zvládne „ošéfovat“ až 10 světelných HUE LED zdrojů. To ovšem znamená, že pokud budete mít 50 světel, na jejich kompletní manuální ovládání budete muset dokoupit ještě 4 stmívače. Minimální dosah ovladače je v interiéru 12,7 m.

Stmívač lze použít i pro žárovky barevné, zde pak přepínáte mezi čtyřmi světelnými schématy, nebo si v aplikaci Philips Hue nastavíte oblíbené čtyři scény (barevné žárovky však musíte přikoupit zvlášť).

Programování

Jak ráno k probouzení, tak také večer k postupnému zklidňování můžete použít naprogramované svícení. Večerní prostředí totiž dost ovlivní schopnost vás i vašich dětí v klidu usínat. Takže postupným stmíváním v tom můžete výrazně pomoci.

K programování systému můžete použít i různé nabízející se aplikace, protože Philips je otevřený vývojářům. Anebo využijte IFTTT, případně třeba tlačítko Flic Smart Button.

Video

Kde koupit

Nejrychlejší dodání budete mít z Alza.cz. Pokud chcete koupit co nejlevněji, vyberte si e-shop na Heuréce. Cena se pohybuje mezi 2200 až 2500 Kč.

9 Total Score
Kvalitní, ale i nákladná vstupenka do světa chytrých světel

Hue od Philipsu se vyplatí těm, kterým nevadí mírně vyšší cena a hledají spíše kvalitu a ucelený systém, který budou dále rozšiřovat. Skvělé je i napojení na chytré asistenty do Google či Apple. Ovládání světla hlasem je sice zprvu nezvyk, časem si jej ale velmi oblíbíte. Stejně jako třeba přípravy světelných scén, nebo rutiny, které automaticky nastavují světla či je v určitou dobu vypnou.

Líbí
  • snadné zapojení
  • kvalitní provedení
Nelíbí
  • vyšší cena
  • nižší svítivost
Add your review  |  Read reviews and comments
We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo