Jak čistí univerzální čistič Yellow&Blue? Ekologicky, avšak účinně

Ekologická domácnost prostě je součástí krásného a chytrého bydlení. I proto pro vás postupně testujeme různé ekologické vychytávky do domácnosti, se kterými prý lze bydlet ještě lépe. Dnes přišel na řadu ekologický univerzální čistič značky Yellow&Blue z obchodu Econea.cz. Yellow&Blue na svém obalu hlásá, že „together we are green“. Tedy „spolu jsme zelení“. Čím ekologický čistič čistí? Jak se nám používal? A kolik toho vůbec zvládne vyčistit? Může aspoň trochu konkurovat pořádné chemii, se kterou se domácnost zaručeně blýská čistotou?

Balení

Yellow&Blue univerzální čistič jsme dostali v litrovém balení. Jde o univerzální čistič na omyvatelné povrchy, což je výrazně uvedeno i na titulní nálepce. Lahev má čtvercovou základnu a modré víčko, které slouží jako odměrka na 30 ml. Lahev je z bílého plastu (ekologie?) a polepená informační nálepkou z evidentně recyklovaného papíru. Po otevření jsem nasála vůni pomerančové kůry. Ale nevtíravou, příjemnou.

Na nálepce je na prvních dvou stranách hrdé označení, že se jedná o CZ/SK výrobek. Ale možná by si zasloužilo více místa. Najdete tu i celkem vážné slogany patřící pod marketingovou kampaň brněnské společnosti Tierra Verde, která je výrobcem Yellow&Blue univerzálního čističe. Jaké slogany? Například zjištění, že nemáme žádnou planetu B. Anebo prohlášení výrobce: „Výrobky, které tvoříme, jsou obrazem nás samých“. A také že jsou nástrojem, kterým skrze sebe pomáhají lidem z firmy tvořit svět takový, jaký chtějí, aby byl.

Pak je tu vyobrazen strom společnosti, na kterém jsou všechny značky, pod kterými se jejich produkty dodávají na trh. Například CATZ DOGZ, MAMA NATURA, YELLOW&BLUE či BORN AGAIN.

Vzhledem k tomu, že jsme objednávali tři produkty, byl univerzální čistič ještě ve větší krabici kompletně vyložené papíry a zabalené maximálně ekologicky. Potěšil i průvodní dopis od Econea.cz, kde mi sdělili, jak moc jim záleží na tom, co dělají. A čeho ekologického bych si měla na jejich způsobu balení všimnout. Na konci povídání bylo i poděkování za nákup jdoucí správným směrem. Vše bylo podepsáno naskenovanými podpisy všech lidí z obchodu Econea.cz, což je opravdu milé a osobní.

Na zbývajících dvou stranách nálepky, co je nalepená okolo čtvercové lahve, je základní popis a návod na použití – na jedné je česky, na druhé slovensky. Co se tu dozvíme? Tomu se hned budu věnovat.

Obal a informace

Nejdříve se zaměřme na obal. Divila jsem se, že je plastový. Ale ruku na srdce, v čem jiném by se mělo přepravovat cosi tekutého, co je schopno rozpouštět mastnotu? Výrobce zachoval ekologické dekorum v tom, že na lahvi nabádá spotřebitele ke dvěma věcem. Za prvé k tomu, aby používali lahev opakovaně, tedy do ní doplňovali z většího balení nebo s ní nakupovali v bezobalové prodejně (no, až v mém okolí nějaké budou, tak klidně). A za druhé, aby po použití, pokud už lahev nebudou potřebovat, ji dali do tříděného odpadu.

Bublina z mýdlového ořechu

Bublina z mýdlového ořechu

Na lahvi univerzálního čističe je opravdu podrobný popis možných použití. A též dostatečný návod na použití. Takže ani naprostý začátečník v oblasti ekologické drogerie nemusí tápat. Vše je tu jasné. Na lahvi je tento popis možností využití:

Prostředek s příjemnou vůní pomeranče vhodný k údržbě všech omyvatelných hladkých ploch, jako jsou dlaždice, kamenné a dřevěné povrchy, korek, PVC, linoleum, dále také skel, oken, keramiky, obkladaček, dřezů, umyvadel a kuchyňských linek. U automobilů můžete umýt karoserii, skla i interiér auta. Účinnost zajistí přírodní rostlinný tenzid a saponin z mýdlových ořechů v biokvalitě.

Použití univerzálního čističe Yellow&Blue

Jak na samotné použití? Snadno. Na omytí větších ploch, jako je například karoserie auta, okna v domě a bytě, či podlaha, se do 10 litrů vody (kýbl) dají 2 víčka čističe. Výrobce sice píše 50 ml, a 2 víčka jsou 60 ml, to ale není až takový rozdíl. Kdo výrazně šetří, nedá obě víčka plná.

Na úklid více znečištěných ploch, jako je umyvadlo, dřez, vana, sprchový kout nebo sporák, se musí koncentrace čističe zvýšit. Nejlépe se používá, pokud ho dáte do střičky, kde bude půlka čističe a půlka vody. Tuhle koncentraci jsem vyzkoušela já. A bohatě stačila.

I běžným provozem se hodně nadělá

I běžným provozem se hodně nadělá

Obkladačky po letmém přečištění univerzálním čističem

Obkladačky po letmém přečištění univerzálním čističem

Možná, že by stačilo i jen 25 % čističe a zbytek voda, ale takto jsem zatím nevyzkoušela. Výrobce doporučuje aplikovat na silně znečistěné povrchy neředěný čistič. Tedy rovnou jej nalít na mokrou houbičku a rozetřít po povrchu, nebo kápnout na špinavé místo a nechat chviličku působit

Umyvadlo s velkými skvrnami od mýdla

Umyvadlo s velkými skvrnami od mýdla

Umyvadlo se čistilo hůř, mýdlo bylo dost usazené. Ale výsledek je vynikající

Umyvadlo se čistilo hůř, mýdlo bylo dost usazené. Ale výsledek je vynikající

Složení univerzálního čističe Yellow and Blue

Složení je uvedeno hned u českého i slovenského návodu na použití: méně než pětiprocentní neionický tenzid rostlinného původu, extrakt z mýdlových ořechů, d-limonene, chelatační činidlo (EDDS). I pro laika to vypadá schůdně…

Nechybí tu ani prohlášení z ostatních oblastí ekologie – žádné výrobky ani substance nebyly testované na zvířatech, navíc není v lahvi nic, co by pocházelo ze živočišných surovin. Nenajdete tu ani ropné deriváty, chlór, syntetické enzymy, barviva nebo parfémy.

V tomhle koutku kuchyně si dětičky nalévají sirup

V tomhle koutku kuchyně si dětičky nalévají sirup

Na utření téhle špíny stačily dva tahy mopem poté, co jsem na skvrny nastříkala univerzální čistič v ředění 1:1 s vodou

Na utření téhle špíny stačily dva tahy mopem poté, co jsem na skvrny nastříkala univerzální čistič v ředění 1:1 s vodou

Postřehy z používání

Dostáváme se k tomu, jak se mi s univerzálním čističem Yellow&Blue uklízelo. Parádně! Všechno rozpustil: usazeniny ve sprchovém koutě, v umyvadle, na sporáku. I ve dřezu po té, co jsem v něm omývala čerstvě zabitého a staženého králíka. Jistě nemusím zdůrazňovat, že povrch dřezu byl dost mastný. I na tohle však stačilo ředění 1:1.

Moc jsem ekologickému univerzálnímu čističi předem nevěřila, tak mě ani nenapadlo si na jeho použití vzít gumové rukavice. No, ruce jsem pak měla totálně vyschlé, odmaštěné. Ale nebyly podrážděné, nepálily, kůže nepraskala. Jen byla dost vysušená, tak jsem ji ke své nelibosti musela promazat krémem, což tedy z duše nesnáším. Ale dobře mi tak, měla jsem čističi víc věřit a vzít si rukavice…

Vana po mytí rekonstruovaných místností. A ještě po mytí kastrolu od zavařování červené řepy (do dřezu se totiž nevejde)

Vana po mytí rekonstruovaných místností. A ještě po mytí kastrolu od zavařování červené řepy (do dřezu se totiž nevejde)

Vana po lehkrém omytí čističem

Vana po lehkém omytí čističem

Vana se dokonale leskne, i když do nové má daleko

Vana se dokonale leskne, i když do nové má daleko

V koupelně jsem na čistění umyvadla, vany a sprcháče použila drátěnku na teflon. Zvládne toho víc než běžná houbička, ale nepoškrábe povrch. Ovšem podle toho, jak ochotně šla všechna špína dolů, bych řekla, že i obyčejná houbička by si s tím poradila.

A taky že jo, na dřez v kuchyni jsem použila jen nastříkaný čistič v koncentraci 1:1, který jsem pak stírala běžnou měkkou viskózovou houbičkou. A nenastal jediný problém. Stejně tak obkladačky nad sporákem (po vaření kečupu a protlaku), obkladačky nad dřezem nebo plovoucí podlaha. Pouze na sporák jsem pak použila drátěnku na teflon, tam přece jen byla špína i připečená.

Sprchu jsem nechala deset dní bez mytí. používáme mýdlo, takže se odtok zanáší statečně

Sprchu jsem nechala deset dní bez mytí. Používáme mýdlo, takže se odtok zanáší statečně

Po vyčištění vypadá odtok ze sprcháče úplně jinak

Po vyčištění vypadá odtok ze sprcháče úplně jinak

Jediné, s čím si čistič neporadil, byl silikon okolo sprchového koutu, který už je zčernalý a na který pomáhá opravdu jen chemie v podobě bělícího postřiku proti plísni. A rámy sprchového koutu, které už jsou zkorodované a také poškozené čištěním chlorovými přípravky. Tady čistič nemohl uspět, ani kdyby se rozkrájel. Tady to zvládne zase jen něco s chlorem. Ale jak uvádí výrobce, univerzální čistič Yellow&Blue je určen na hladké povrchy. A rámy našeho sprcháče už mají do hladkých daleko…

Kde se kečup vaří, tam se flekům daří...

Kde se kečup vaří, tam se flekům daří…

Stačilo nastříkat čističem a pak letmé přejetí houbiřčkou

Stačilo nastříkat čističem a pak letmé přejetí houbiřčkou

Jediné místo, kde tento čistič nevyzkoušela, je toaleta. Ovšem na tu určen není, nerozpouští vodní kámen a usazeniny.

Uvítala bych informace o pěstování mýdlových ořechů – aby to s nimi nedopadlo jako s olejnatou palmou nebo s řepkou…

Hodnocení

Ověř cenu na Econea.cz

10 Total Score
Yellow and Blue univerzální čistič čistí ekologicky a účinně

Univerzální čistič na univerzální použití na hladkých površích. Dokáže rozpustit mastnotu i si poradit se zaschlejší špínou. Je složen pouze z rostlinných produktů a nikdy nebyl testován na zvířatech. Používá se snadno, protože se dá ředit dle libosti. Může se použít i koncentrovaný, pokud jde o úklid velmi špinavých ploch. Nezalekne se živočišné ani rostlinné mastnoty v kuchyni ani v koupelně. Víčko slouží jako orientační odměrka na 30 ml, do kýble stačí 1,5 až 2 odměrky. Na pravidelný úklid kuchyně a koupelny je dobré jej mít předem naředěný ve střičce, v poměru dle potřeby. Ale pozor, při delším používání (větší úklid) vysušuje ruce.

Ověř cenu na Econea.cz

Líbí
  • ekologický čistič bez škodlivin, netestován na zvířatech
  • pouze rostlinný původ
  • dobře rozpouští živočišnou i rostlinnou mastnotu
  • snadné použití, lze ředit dle potřeby
  • univerzální použitelnost na hladké povrchy v celém bytě, vyjma toalety; umyje i auto
Nelíbí
  • cena
  • někomu může vadit vůně pomerančů
Add your review

Témata:

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo