Sedací soupravy mohou mít potah z látky, kůže, nebo eko kůže. V čem je který materiál lepší?

Při výběru pohovky je důležité vybrat správný potah. Ten totiž ovlivní nejen cenu a design, ale i to, jak snadno se bude sedačka čistit i udržovat a jak bude příjemná na dotek. Vybrat si můžete z klasické látky, přírodní kůže nebo eko kůže. Jak se který materiál chová a jak složitý je na údržbu?

Sedačky s látkovým potahem

Sedačka s textilním potahem je zpravidla levnější. Látkové potahy seženete v mnoha barvách i vzorech, látka je příjemná na dotek a hřeje. Je náročnější na údržbu, to však záleží především na tom, kterou látku zvolíte. Sedačku s textilním potahem stačí jednou za čas přeluxovat vysavačem a jednou do roka provést větší údržbu (v případě alergiků a astmatiků častěji). Klasické látky jsou prodyšné, takže při čištění používejte minimum vody. Existují i omyvatelné látky, které stačí v případě znečištění otřít vlhkým hadříkem.

Kožené sedačky

Přírodní kůže je přirozeně prodyšná, snadná na vyčištění a vypadá luxusně. Má přirozenou texturu i barvu, ale dá se barvit. Nikdy ji však neseženete v tolika barvách a vzorech jako látku. Čím méně je povrchově upravovaná a barvená, tím méně se na ní budete potit a tím méně bude i lepit. Méně upravovaná kůže také v zimě méně chladí. Koženou sedací soupravu jednou za týden (nebo když čistíte ostatní nábytek) vysajte a přetřete vlhčeným ubrouskem určeným na kůži. Sedačku pravidelně ošetřujte přípravkem určeným na kůži (alespoň dvakrát do roka). Části, které jsou nejvíce používané, ošetřujte každé 4 měsíce.

Sedačky s koženkou či eko kůží

Koženka je neprodyšná a nepropouští vodu, takže je v kontaktu s tělem studená, a navíc i lepí. Kvalitní eko kůže je velice věrnou napodobeninou přírodní kůže. Je oboustranně prodyšná, takže nelepí, ale je háklivá na styk s tekutinami, které na nábytku mohou způsobit nevratné škody. Eko kůže se sice kvalitou kůži nevyrovná, ale je levnější. Menší skvrny vyčistěte hadříkem navlhčeným ve slabším roztoku mýdla nebo pracího prášku, případně použijte speciální čistič na eko kůži. Eko kůži pravidelně ošetřujte sprejem, který je určený speciálně pro tento materiál.

Jaký potah byste si vybrali vy? Z látky, kůže nebo eko kůže? Pište do komentáře pod článkem.

Obydlíčko
Logo