Televize: Kam umístit novodobý rodinný krb?

Milujete každovečerní klání amatérských kuchtíků či bitvy chytrolínů ve vědomostních soutěžích? Hltáte americké bijáky nebo se nemůžete dočkat, až za nějaký ten měsíc začne mistrovství světa v hokeji? Vaší modlou se v těchto chvílích stává televize. Sociologové médií ji přirovnávají k novému oltáři. Aby také ne, televize v průběhu let strukturovala náš časový plán dne a určila, kdo je pánem domu (nepřipomíná vám ovladač doslovně nebo alespoň symbolicky královské žezlo?). Někoho paralyzuje, někoho baví a někdo si ji zapíná, aby nevypadal divně, když kouká do zdi. Tento oltář má drtivá většina Čechů v obýváku. Inspirujte se, kam konkrétně si jej umístit.

Aby se vám na ni dobře koukalo…

Nechtěli jste zasahovat do plánů developera a přijdete tak říkaje k hotovému? Pak si asi nebudete moci vybírat stěnu, u které bude, a televizi dáte tam, kam vám projektant nachystal zásuvky a přípravu pro kabely. Pokud si vybrat můžete, volte stěnu, na kterou přes den nebude pražit slunce. Stejně jako fakt, že by vás naopak z okna vedle televize oslňovaly sluneční paprsky, by vám světlem zastíněný obraz zkazil zážitek z oblíbeného nekonečného seriálu. Pozadí, na němž je umístěna televize, by zkrátka mělo být spíše decentní, ať je vaše nová plazma hvězdou všech večerů.

Až vyberete stěnu, vezměte do ruky metr a odměřte si výšku, do které je potřeba televizi umístit, aby vás nebolelo za krkem a netrávili jste filmové maratony se zkřivenými zády. Střed obrazovky by měl být zhruba ve výšce očí, přestože kvalitní LCD a LED televize už leccos odpustí a nabízí poměrně široký pozorovací úhel. Posaďte se tedy na sedačku a odměřujte.

Jak daleko se k televizi posadit, abyste pohodlně viděli všechny detaily i rychle se pohybující puk či míč? Platí pravidlo, že čím vyšší kvalitu rozlišení vaše obrazovka má, tím kratší může být vzdálenost od místa, z něhož ji sledujeme. Základní poučkou však je, že když vynásobíte třikrát délku úhlopříčky televize, dostanete místo, kam si dát sedačku.

Klasickým televizním stolkem nic nezkazíte

Stěnu i všechny míry už známe, ale jak docílit třeba ideální výšky umístění televize? Jako první se nabízí klasické televizní stolky. Ty mají výhodu, že pokud nepodceníte jejich nosnost, jsou poměrně stabilní, snadno skryjí veškerou kabeláž a ještě se vám do nich zpravidla vejdou všechny přehrávače. Televizní stolek si vybírejte s větším úložným prostorem, ať do něj můžete dát i vaši sbírku filmů nebo kompletní audiovizuální sestavu. Pokud si nejste jistí, co se týče designu, vylaďte svůj obývák pořízením stylově jednotné obývací stěny i s místem na televizi. Tady bude ovšem obrazovka statická a nepohnete s ní tak snadno jako například na lehkém stolku s kolečky.

Nechte obrazovku létat

Přestože při výběru kompletní obývací sestavy se už zdaleka nemusíte děsit těžkopádné obludy zabírající celou zeď babiččina panelákového bytu, umístíte-li televizi přímo na stěnu, bude působit ještě o kus odlehčeněji. Pád obrazovky na zem by byl hodně drahý špás, proto někteří prodejci nabízí i jejich přichycení na zeď. Pokud však nepřipomínáte Pata a Mata, montáž televize na speciální držáky, které stojí pár stovek, zvládnete sami. Pečlivě si však vyberte jeho správnou nosnost a úhel, v jakém bude obrazovku držet. Na trhu jsou samozřejmě držáky fixní i polohovatelné.

Při umístění televize na zeď musíme promyslet, jak skrýt všechny kabely. Nabízí se nejrůznější poličky a závěsné regály pod televizi, které splní i důležitou funkci úložného prostoru pro set top box či časopisy a ovladače. Pokud nechcete přímo sekat do stěny a zasazovat do ní kabeláž, což vede k obtížnému pozdějšímu stěhování televize, zasaďte je do lišt. Elegantnějším řešením je využití televizních panelů. Ty už mívají zařízení na snadné zachycení obrazovky, otvor pro zadní vývod kabelů a třeba i poličky na dekorace či cédéčka.

A kam dáte svou televizi vy? Posadíte ji či pověsíte?

Obydlíčko
Logo