Tvrdou, nebo měkkou? Zjistěte, na které matraci se vyspíte do růžova

Lidé se často ptají, která matrace je nejlepší, a čekají jednoznačnou odpověď, jenže to není tak jednoduché. Každá matrace je vyrobená z jiných materiálů a každá je má jinak poskládané, takže je i jinak tvrdá. A stejně jako matrace, tak i lidé jsou různí a každému vyhovuje jiná tvrdost matrace, takže je ideální si matraci před nákupem prostě vyzkoušet. Nejlepší je si na ni lehnout alespoň na deset minut v takové poloze, ve které nejraději usínáte a nejčastěji spíte. Tak zjistíte, jestli vám vyhovuje, nebo ne. Jestliže nemáte možnost si matraci před nákupem vyzkoušet, podívejte se na pár obecných rad, podle čeho tvrdost zvolit.

Jakou matraci potřebují malé děti a mladí lidé?

Malé dítě potřebuje ve stádiu vývinu pevnou oporu páteře, takže vybírejte raději tvrdší nebo středně tvrdou matraci s pevnější konstrukcí. Vyhněte se nejen příliš měkkým matracím, ve kterých by dítě nemělo dostatečnou oporu, ale i matracím příliš tvrdým, protože by se dítěti mohly tvořit otlaky.

Mladým a zdravým lidem většinou vyhovuje tvrdší matrace, protože mají vyšší bazální teplo, které je potřeba odvádět. Pokud leží na boku na tvrdší matraci, tak se tělo přirozeně podepírá ramenem, kyčlí a koleny, takže ho matrace neobepíná a nezahřívá. V měkké matraci může být odvod tepla nedostatečný.

Která matrace bude vyhovovat dospělým a seniorům?

Dospělí si mohou své tělo hýčkat a dopřát si matraci měkčí. Výběr tvrdosti pak záleží především na jejich hmotnosti a poloze, ve které nejčastěji spí. Těm, co spávají nejčastěji na boku, bude vyhovovat spíše měkčí matrace, ti, co spávají na zádech nebo na břichu, by se zase měli podívat po matraci tvrdší. Lidé s vyšší váhou by měli vybírat tvrdší matraci, s nižší váhou zase matraci měkčí.

Senioři mívají nižší bazální teplo, takže potřebují matraci, která je „zahřeje“. Měla by jim vyhovovat středně tvrdá matrace, protože příliš měkká matrace by jim mohla bránit v otáčení se na lůžku a tvrdá by je zase mohla tlačit do unavených kloubů. Pokud starší člověk trpí artrózou kloubů a má křehčí žilní systém (snadno se tvoří hematomy), je potřeba v místech opěrných bodů matraci změkčit zónováním, nemělo by však být příliš výrazné.

Jaká matrace vyhovuje vám? Tvrdá, středně tvrdá nebo měkká?

Obydlíčko
Logo