Údržba textilních potahů – jak se o ně starat?

Textilní potah je příjemný na omak, pevný a dobře saje pot. Navíc bývá levnější než kůže a ekokůže a můžete si vybrat z mnoha barev a dekorů. Pravidelná údržba je jednoduchá, protože čalounění stačí občas vyluxovat vysavačem. Vyčištění  případných skvrn je složitější. V takovém případě je vhodný potah z omyvatelné textilie. Aby vám nábytek s textilním potahem dlouho vydržel, je potřeba se
o něj pravidelně starat.

Co při čištění budete potřebovat:

 • čistý hadřík ze savé tkaniny nebo papírový ubrousek
 • mýdlový roztok (trocha tuhého či tekutého mýdla s neutrálním pH rozpuštěná ve vodě)
 • čisticí přípravek na čalounění – saponát (například Mr. Teppich za 60 Kč) či suchá pěna (třeba Larrin Koralan za 40 Kč)
 • stroj pro čištění čalounění

Při čištění nepoužívejte:

 • chemická rozpouštědla a ředidla (trichloretylen, aceton, benzin, líh a podobně)
 • písky a abraziva
 • prací prášky
 • čistou vodu (zanechává mapy vystouplé špíny)

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce. Zabráníte tak případnému poškození nábytku.

Tipy k čištění

 • Tkaninu čistěte vždy ve směru tkaní (po vlase)
 • Nepoužívejte kartáček a krouživé pohyby.
 • Tkaninu neperte ani nežehlete, pokud k tomu není určená.
 • Pěna nesmí přijít do styku s dřevěnými částmi nábytku.
 • Roztok nesmí promáčet tkaninu, proto ho do ní nevtláčejte.
 • Čalounění z mikroplyše vyčistíte jemným kartá­čováním a velice jemným šamponováním.
 • Pokud se vám skvrnu nepodaří vyčistit, obraťte se na specializovanou firmu pro chemické čištění.

První pomoc při vzniku skvrny

K vyčištění textilního potahu můžete použít speciální vakuový vysavač. Čerstvé skvrny odstraňte z potahu ještě před zaschnutím, usnadníte si tak následné čištění. Použijte čistý hadřík nebo papírový ubrousek, kterým skvrnu odsajete. V žádném případě ji netřete. Postupujte od okrajů skvrny do jejího středu. Díky tomu ji nerozmažete po celém potahu.

Zaschlé skvrny nejprve oškrábejte tupým plochým předmětem, například lžičkou. Poté na ně použijte vlažnou vodu s trochou neutrálního mýdla, nebo speciální saponát či suchou pěnu, které jsou určeny k čištění čalouněného nábytku.

Běžná údržba

Jednou týdně čalounění vyluxujte vysavačem nastaveným na nízký nebo střední výkon. Zbavíte ho tak prachu a drobných nečistot. Alespoň jednou do roka proveďte větší údržbu. V případě alergiků a astmatiků, kterým dělají problémy prach, plísně a roztoči, nebo v bytech, kde jsou malé děti či domácí mazlíčci, by měla být frekvence většího čištění častější.

Roční údržba

Čištění vám zabere zhruba jednu až dvě hodiny podle velikosti a míry znečištění sedací soupravy či jiného čalouněného nábytku. Doba schnutí se pak pohybuje okolo dvou až pěti hodin podle způsobu čištění. Snímatelný potah většinou můžete vyprat. Pokud však materiál není k praní vhodný nebo se do pračky nevejde, odneste ho do čistírny.

Suchou pěnu naneste na celé čalounění, nechte působit podle návodu, a poté vysajte spolu se špínou vysavačem. K čištění si můžete vypůjčit čistící stroj. Cena pronájmu na 24 hodin je kolem 300 Kč + vratná kauce. Pokud si na čištění netroufáte sami, najměte si odbornou firmu. Ceny se pohybují kolem 80 Kč za čalouněné křeslo, 70 Kč za jedno místo na sedačce, 25 Kč za židli a 100 Kč za matraci.

Mokrý, extrakční způsob, využijete u běžně znečištěného nábytku, o který se pravidelně staráte. V určité míře odstraníte z textilu prach, roztoče i nepříjemné pachy a některé skvrny. Suchá cesta je mechanické čištění vakuovým strojem. Tento způsob využijte na dlouho nečištěné materiály.

Jak si poradit se zvířecími chlupy a žvýkačkami?

Zvířecí chlupy můžete z látky posbírat navlhčenými gumovými rukavicemi. Zvířecí chlupy posbírejte z čalounění vlhkými gumovými rukavicemi (dostanete se i do jinak nepřístupných rohů a skulin), speciálním lepicím válečkem nebo vysavačem vybaveným speciálním nástavným turbokartáčem či hubicí na zvířecí chlupy. Některé vysavače jsou určeny přímo k vysávání zvířecích chlupů.

Žvýkačku odstraníte pomocí speciálního odstraňovače žvýkaček ve spreji (například Kim-Tec za 120 Kč), který žvýkačku zmrazí. Pak ji snadno seškrábete. Přípravek nejprve vyzkoušejte na malé části znečištěného povrchu a při použití se řiďte návodem od výrobce. Snímatelný potah můžete na chvíli vložit do mrazáku. Žvýkačka zmrzne a snadno ji rozdrolíte. Stejného efektu dosáhnete přiložením pár kostek ledu zabalených do igelitu na žvýkačku.

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo