Hledej
Hledej

Umělý versus přírodní ratan: Hlavní výhody a nevýhody

Rustikální ratanový nábytek se stal díky krásnému vzhledu a mnoha praktickým výhodám oblíbenou ozdobou zahrad, teras, balkónů i interiérů. Jak se liší přírodní ratan od umělého?

Přírodní ratan: Co kus, to originál

Pravý ratanový nábytek ručně vyrábějí přímo v exotických zemích. Pochází z lián tropické palmy. Pěstují ji domorodci v pralesích Malajsie, Singapuru nebo Filipín. Šlahouny ratanu po vytěžení suší a dále zpracovávají. Jsou ohebnější než bambus a jdou zformovat do téměř jakéhokoliv tvaru, což je hlavní výhoda při navrhování ratanových židlí, stolů i většího nábytku.

Historie sahá až do starého Egypta. Díky nízké váze, elegantnímu vzhledu a praktičnosti při údržbě i přenášení se znovu těší narůstající oblibě.

„Výrobci barví přírodní ratan do požadovaného odstínu mořením. Povrch pak ošetří bezbarvým lakem. Každý kus je originál,“ přibližuje další výhody designérka Lucka z e-shopu Forliving.cz. Ratanový nábytek si podle ní dobře rozumí se dřevem či kovem, třeba hliníkem.

👉 Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Výhody

Přírodní hypoalergenní materiál

Z designového hlediska se přírodní ratan hodí téměř do každého interiéru i částečně krytého exteriéru. Dobře dýchá a nedráždí pokožku ani v letních horkých dnech. Využití nachází v zimních zahradách, na terasách nebo v předsíních a halách. Skalní fanoušci přírodních materiálů si pořizují ratanový nábytek i do obývacího pokoje, ložnice nebo pracovny.

K dalším oblíbeným přírodním materiálům patří vodní hyacint, mořská tráva nebo banánový list.

Nízká hmotnost a snadná manipulace

Nábytek z přírodního ratanu téměř nic neváží. Snadno ho kdykoli a kamkoli přemístíte. Bez obav si s ním poradí i děti nebo starší lidé, kteří nemají tolik síly.

Stovky modelů od botníků po komody

„Variabilita přírodního ratanu umožňuje vyrobit téměř jakýkoli kus nábytku, na který si vzpomenete – včetně truhel, prádelníků nebo paravanů,“ říká Petra z Ratan.cz, největšího e-shopu s ratanovými produkty přímo od dodavatele.

Mezi nejoblíbenější kusy patří relaxační křesla, jídelní a sedací soupravy, lehátka, lavice, stoly a komody.

Nevýhody

Musíte se o něj starat

Neudržovaný přírodní ratan rychleji podléhá zkáze. Když se o něj budete správně starat, vydrží vám dlouhé roky. Nejhorší nečistoty stačí setřít vlhkým hadříkem. Čas od času byste ho měli vyluxovat nebo vyčistit měkkým kartáčkem. Pokud se začne loupat svrchní lak, lehce ho zabruste a přetřete bezbarvým lakem na dřevo.

Nesmí zůstat na dešti

Krátká přeháňka přírodnímu ratanu nevadí. Nesmí ale stát dlouhodobě na dešti, v bahně nebo kaluži vody. Nábytek nejlépe večer ukliďte pod stříšku.

Škodí mu přímé slunce

Krátkodobý pobyt na sluníčku nevadí, ale celodenní vystavování přímým paprskům způsobuje vysychání a následné lámání vláken.

Vyšší cena

Za přírodní ratan si oproti umělé verzi připlatíte. Důvodem je nejen cena materiálu, ale i náročnější výroba a dovoz.

Umělý ratan: Nenáročný a přitom stejně pěkný

Zaujal vás krásný vzhled ratanu, ale nemůžete zajistit dokonalé podmínky bez deště a slunce? Poohlédněte se po ratanu umělém. Hlavním materiálem pro výrobu bývá lehký polyetylen.

„Moderní nábytek z umělého ratanu je na pohled skoro k nerozeznání. Lidé často volají, jestli jde podle fotky opravu o plast. Časům humpoláckých plastových židlí a stolů v Čechách konečně odzvonilo,“ říká Lucie z e-shopu Nabytekzakacku.cz.

Na dračku jdou podle ní hlavně zahradní lehátka a sestavy stolků a židlí. „Ročně jich prodáme stovky, většinou skladové zásoby nestačí,“ dodává.

Výhody

Nevadí mu slunce, déšť ani mráz

Nábytek z umělého ratanu bez obav můžete nechat na zahradě bez ochranné střechy. Zvládne všechny klimatické vlivy. Nevadí mu přímé slunce, časté deště, sníh ani mráz.

Snadná údržba

Umělý ratan není třeba často čistit ani speciálně ošetřovat. Před hlavní sezónou stačí nábytek opláchnout nebo otřít hadříkem s běžným saponátem. Při zašpinění ho jednoduše omyjete vodou ze zahradní hadice.

Nikdy se nerozplete

Nábytek z umělého ratanu se na rozdíl od toho přírodního nikdy nerozplete. Syntetická vlákna jsou totiž velmi pevná, odolná a mají dlouhou životnost.

Nízká hmotnost a výborná stabilita

Nábytek z umělého ratanu vyniká širokou konstrukcí, která drží na svém místě i při poryvech větru. Zároveň však není těžká, takže je možné nábytek snadno kamkoliv přenést.

Nevýhody

Není konstrukce jako konstrukce

Nejlevnější a zároveň nejméně výhodnou variantu představuje konstrukce ze dřeva. Hrozí plíseň i předčasné opotřebení. Volte raději konstrukci ocelovou nebo hliníkovou.

Riziko nekvalitního zboží

Nábytek z umělého ratanu nabízí velké množství prodejců. Často narazíte na nekvalitní kusy. „Vybírejte nábytek u osvědčených výrobců a vyhněte se extrémně levným kouskům. Vyplatí se připlatit za vyšší kvalitu. Poznáte to na nosnosti i delší životnosti,“ shodují se obchodníci z e-shopu Tempo-kondela.cz.

I když je ratanový nábytek poddajný a pohodlný, nezapomeňte k židlím, křeslům a lehátkům objednat také polstrované polštářky. Odpočinete si jako v bavlnce.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu