Venku je hic? S lednicí vám salmonela nehrozí. Čtěte 20 tipů pro ideální skladování potravin

Čerstvé potraviny, maso, ovoce, zelenina, to je požadavek na zdravou výživu dnešní doby. Máte vlastní zahrádku? To je určitě velká výhoda, ale ne každý dnes může denně chodit na nákupy či na tržiště. Poživatiny na delší dobu prostě musíte uchovat v lednici, případně v mrazáku. Především v letních vedrech je to nezbytné a v zájmu vašeho zdraví.

Pozor na bakterie

S bakteriemi není žádná legrace. Obecně pro ně platí, že se v jídle nejlépe vyvíjejí v teplotách mezi 5 °C a 60 °C. Proto musíte udržovat rizikové potraviny v teplotách buď pod 5 °C, nebo nad 60 °C. Co k nim patří? Miniaturním nepřátelům vašeho zdraví se nejvíce daří především na mase, vejcích, uzeniny, mléku a mléčných výrobcích, hotových salátech, vařené rýži a těstovinách.

„Jak to, že nám ta lednice tak žere elektřinu?“ bývá častá otázka v řadě domácností. Snadná pomoc. Nedávejte nikdy do lednice horké potraviny (1). Nejen, že to rapidně zvyšuje spotřebu, ale riskujete i přenos tepla na ostatní potraviny a tím snižování jejich jakosti a trvanlivosti. Dveře do chladničky otevírejte co nejméně (2), udržíte tak v ní optimální teplotu.

Nepěchujte při chlazení v lednici potraviny na sebe, nechte kolem nich proudit chladný vzduch (3). Jeho cirkulace je pro výslednou teplotu potravin nezbytná. Své nákupy rovnoměrně rozložte po celé ploše polic, jejich okraje nepřeplňujte (4). Skladování syrového masa vedle dalších pokrmů je velmi rizikové, na nezbytnou dobu je dejte chladit v uzavřené nádobě do spodní části lednice (5).

Ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody v lednici trpí

Často chybujete při skladování ovoce a zeleniny. Patří do speciálních boxů nebo zásuvek ve spodní části lednice (6). Bývá v nich trochu tepleji, díky oddělení od chladicího prostoru, a nastavitelná úroveň vlhkosti. Před uložením ovoce i zeleninu vybalte ze sáčků či fólií a neomývejte ji (7). Do lednice nepatří rajčata, okurky, citrusy, banány, mango, ananas, ale ani lilky či brambory (8).

Aromatické potraviny skladujte v uzavřených dózách

Ve většině moderních chladniček najdete 4 až 6 vnitřních polic, a ve spodní části oddělený mrazák. Do horních polic dávejte uvařené a hotové pokrmy, moučníky, případně mléčné výrobky (9). Patří sem také uzeniny, tvaroh, či sýry. Máslo vybalte a uložte jej do porcelánové nebo plastikové misky s víčkem (10). Aromatické poživatiny skladujte v dobře uzavřených dózách.

Uprostřed ve výši očí a pěkně při ruce si nechte jogurty, sýry, mléko, vařené maso a pomazánky (11). Největší zima je úplně dole, dejte sem proto syrové, mleté a drůbeží maso. Na spodní přihrádku uložte také ryby a masné výrobky. Do spodních částí patří i potraviny jako kompoty a také čerstvé maso, které se chystáte v nejbližší době zpracovat.

Ve dveřích ledniček je místo na nápoje, alkohol, kečupy, dresinky, hořčici nebo džemy (12). I čerstvá vejce tu uchováte nejlépe ve speciálních přihrádkách, a to špičkou dolů (13). Potřebují „dýchat“ a na tupém konci mají vzduchovou bublinu. Konzervované potraviny uložte podle místa kdekoli. Chléb do lednice nepatří, dlouhodobě jej raději zamrazte (14). Zůstane pak jako čerstvý.

V internetové diskusi se svěřila čtenářka Katka, že má poněkud nutkavou potřebu mít ve všem systém, tedy i v chladivém nitru ledničky. „Nepopírám ale, že i na mě někdy vybafne z ledničky plesnivý citrón či jogurt poněkud staršího data narození,“ dodala.
Ostatním poskytla inspirativní přehled o tom, co v její lednici nikdy nesmí chybět: „Mléko, máslo, několik druhů tvrdých sýrů, můj milovaný hermelín, pořádné plato vajíček, ovoce, zelenina a několik laků na nehty :-),“ napsala.

Zamrazené potraviny vydrží dlouho, dodržujte ale základní pravidla

Základní pravidlo pro zachování vašeho zdraví zní – nepřerušovat mrazení potravin. Zamražené potraviny nesmíte po rozmrazení znovu přehnat hlubokým chladem (15). Na pozdější odebírání menších porcí a kusů třeba masa se připravte předem. Naporcujte je zasyrova a uložte je do fólií z mikrotenu nebo dóz v takových částech, které snadno jednorázově zpracujete (16).

Balíčky se surovinami si před zamražením popište a připojte i datum. Vyhnete se tím lamentacím typu: „…co to vlastně je a jak to tady máme dlouho?“  Z mikrotenu či alobalu pečlivě vymačkejte vzduch, protože ničí vitamíny a podporuje žluknutí tuků. Potraviny obecně zmrazujte co nejrychleji a zásadně jen čerstvé (17).

Zeleninu před mrazením spařte v horké vodě, případně ji oloupejte (18). Výbornou vychytávku získáte zamrzením bylinek do kostek ledu (19). Skvěle je využijete do salátů, polévek i dalších jídel. V mrazáku uchováte nejen maso a ryby, ale i uvařenou rýži, těstoviny nebo omáčky. Surovinu pomalu rozmrazujte v chladničce a tam ji také nechte až do konečné kuchyňské přípravy (20).

Víte, že v mase, odloženém ve vedru na kuchyňské lince se přímo raketově množí bakterie? Pro čerstvé maso zajistěte ideální teplota do 4 °C, pro mleté ale ještě o dva stupínky méně. Pozor na ryby, jsou na skladování ještě náročnější. Mořské nejlépe uchováte při -1 až 2 °C, sladkovodní pak snesou až 5 °C. Ani nízké teploty ale nedokážou zázraky, uvařené jídlo proto snězte do dvou dnů.

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte

Obydlíčko
Logo