Jak vybrat noční stolek

Už vás nebaví hromádka věcí vedle postele a každodenní přemýšlení nad tím, kam si položit před spaním mobil s nastaveným budíkem? Pořiďte si noční stolek. Musí poskytnout dostatečnou plochu pro odložení všech nezbytností, které potřebujete u postele. Na horní plochu se musí vejít především lampička a mobil nebo budík. Pokud si před spaním rádi čtete nebo brouzdáte na internetu, myslete při výběru také na prostor pro knížku či notebook. Při výběru dbejte na odpovídající design, vhodnou výšku, praktičnost a bezpečnost.

Obecné parametry

Ideální jsou stolky se zásuvkou na uložení předmětů, které nechcete nechávat na odiv slídivým očím případných návštěv ve vaší ložnici. Pořídit si můžete také noční stolek s policemi, které jsou otevřené, nebo kryté dvířky. Pokud potřebujete ukládat u postele více věcí, nahraďte noční stolek klasickou komodou. Dávejte však pozor na její výšku, aby lampička byla tak akorát vysoko.

Některé noční stolky jsou určené k postavení vedle postele, jiné k zavěšení na postel či zeď. Ty prostor odlehčí a bude se vám pod nimi snadněji uklízet. Některé stolky mají také zabudovanou servírovací plochu, kterou jednoduchým pohybem umístíte nad postel.

Design nočních stolků

Nejjednodušší variantou pořízení nočních stolků je nákup společně s postelí. Na trhu je spousta sestav, ve kterých jsou zahrnuty mimo postele a nočního stolku také různé skříňky a skříně ve stejném stylu, barvách a dekoru. Ušetříte si spoustu námahy při přemýšlení, zda se vám noční stolek bude do ložnice hodit, a zda bude ladit s postelí.

Pokud chcete noční stolek odlišit od designu postele, máte na výběr z mnoha možností. Existují noční stolky různých tvarů i velikostí, které se liší i množstvím odkládacích prostor. Nejčastější jsou stolky čtvercové nebo obdélníkové, najdete však i různě zaoblené nebo válcové.

Materiály

Noční stolky se vyrábí z masivu, lamina, MDF, kovu, skla i plastu, a to v mnoha barevných provedeních i dekorech. Některé jsou částečně, nebo úplně čalouněné, a pár jich dokonce svítí. Masiv je příjemný na omak a příjemně voní, časem však mění svůj barevný odstín.

Lamino i MDF se vyrábí v mnoha barvách a dekorech, oba materiály mají dobrou pevnost a odolnost a snadno se čistí. Pokud je stolek dýhovaný, tak je údržba složitější. Sklo i kov se snadno čistí, ale oba materiály jsou na dotek chladné. Sklo navíc působí vzdušným dojmem, takže se hodí do malých ložnic.

Konstrukce

Výška stolku by měla zhruba odpovídat výšce postele, případně může být o něco málo nižší. Pokud má noční stolek sloužit i jako servírovací, pak by jeho horní deska měla být alespoň o 20 cm výše než lehací plocha, jinak pod ni nedáte nohy. Noční stolky kombinované se servírovacími mají většinou otočnou desku. Snazší manipulaci se stolkem zajistí kolečka. Kvůli stabilitě jsou však lepší ta, která jdou zabrzdit.

Noční stolek může být i skleněný

Při nákupu sledujte celkovou pevnost a stabilitu konstrukce. Pokud nemá stolek kolečka, měl by mít alespoň nožky, aby se pod ním snáze uklízelo. Stolek by neměl mít ostré rohy a hrany, o které byste se mohli poranit nebo poškodit lůžkoviny. Hlavně horní deska by měla být dostatečně odolná proti poškrábání i rozlitým tekutinám, a materiál by měl být kvalitně ohraněný. Pokud má stolek zásuvky, pak si zkontrolujte pojezdy, aby šly snadno otevírat.

Kde koupit online

Noční stolek nemusíte vidět na vlastní oči, jako například sedačku nebo matraci. Koupě online může ušetřit čas a leckdy i peníze.

Doporučujeme tyto obchody, odkazy vedou přímo na výběr komod:

Obydlíčko
Logo