Jak vybrat pracovní stůl

Základem každé pracovny, dětského či studentského pokoje nebo kanceláře je kvalitní pracovní stůl. Jeho výběr dobře promyslete, protože jeho používání přímo souvisí se zdravím. Sezení u nevyhovujícího stolu se dříve či později projeví v podobě bolestí zad, krčních svalů nebo hlavy. Vyberte pečlivě, aby se vaše práce, učení nebo zábava nestaly martyriem.

Dobrý pracovní stůl je neodmyslitelnou součástí vybavení bytu. Určitě se nechcete při psaní dokumentů nebo vyplňování formulářů krčit nad konferenčním stolkem v pokoji. Kuchyňský stůl také nebude pro podobné činnosti tím pravým kusem nábytku.

Pracovní stůl si pořiďte především z pevného materiálu

Materiál použitý k výrobě stolu musí zajistit především jeho dostatečnou pevnost. Měl by se vám také dobře udržovat běžně dostupnými čisticími prostředky. Využijte oblíbené lamino, které se na pracovní stoly používá nejčastěji. Pokud chcete domů reprezentativnější, ale tím i dražší stůl, poohlédněte se po dýhovaném nábytku nebo po masivním dřevu.

U pracovních stolů nejvíce záleží na výšce pracovní desky také na pracovní ploše. Pořiďte si stůl ve výšce, při níž si nebudete křivit záda. Při pohodlném a rovném sedu by úhel, který svírá vaše paže a předloktí, měl ideálně být 90 stupňů. Podpůrné desky by vám neměly nijak překážet v pohybu. Pro nohy si ohlídejte minimální prostor o výšce 60 cm a šířce i hloubce po 50 centimetrech.

Monitor mějte při práci od očí alespoň 60 centimetrů

Odborníci doporučují obecně minimální rozměr běžné pracovní desky 1200 krát 800 milimetrů. Vše si ale přizpůsobte vlastním potřebám a převažující činnosti. I když dnešní monitory už nepředstavují pro vaše oči takové problémy, měli byste je mít při práci s PC alespoň 60 cm od očí. Vyzkoušejte si také, jak se vám pracuje s policemi, odkládacími prostory nebo zásuvkami.

Po sestavení stolu doma si vyzkoušejte:

  • posaďte se a přisuňte se na židli blíže
  • narovnejte se a položte lokty i předloktí rovně na desku
  • úhel, který svírá vaše paže s předloktím, by měl být ideálně 90°
  • mějte na paměti, že po celou dobu musíte být narovnáni
  • měli byste mít pohodlí a dost místa pro nohy

Na domácím trhu najdete nepřebernou řadu pracovních stolů, které se liší barvou, materiálem, povrchovou úpravou, ale také tvarem. Nejčastěji najdete klasiku, tedy desku stolu obdélníkového tvaru. Dobře zvažte nejčastější využití, protože vám může stačit délka 120 cm, ale někomu zase vyhovuje délka i nad dva metry.

Nejčastější klasikou je pracovní stůl obdélníkového tvaru

Snad v každé domácnosti se dnes najde počítač, pro jehož komfortní a pohodlné užívání je důležitý kvalitní PC stůl. Měli byste u něj vydržet klidně sedět po celý den a i tady je nejdůležitější součástí deska. Měl by se tu srovnat monitor i s klávesnicí, pokud vám pod deskou nevyhovuje otevřená zásuvka na kolejničkách. Nezbytný je prostor na počítačovou skříň a ideálně i na tiskárnu.

Uvědomte si, co všechno při práci s PC zpravidla potřebujete. Pracovní deska by tak měla pojmout třeba papíry, psací potřeby, malé reprobedny, ale i hrnek nebo hrnky s kávou, čajem nebo různými životabudiči. Skvělé posezení budete mít blízko okna při dopadajícím přirozeném světle.

Moderní je kombinace materiálů, třeba dřeva se sklem

Z hlediska použitého materiálu vás určitě nezklame klasické dřevo. Pokud se vám ale příliš nehodí k celkovému stylu místnosti, pořiďte si PC stůl z lamina nebo kovu. Moderní jsou i kombinace materiálů, například kovu se sklem. Tento stůl budete ale muset častěji uklízet.
Oblíbený rohový psací stůl využijete v prostoru, který dosud na své využití čekal. Populární je i stůl s nastavitelným sklonem desky. Především v dětských a studentských pokojích uplatníte pracovní stůl, kde můžete jeho výšku zvedat nebo snižovat. Tato skvělá investice vám ušetří peníze za nutnou obměnu stolu, ze kterého už váš potomek „vyrostl“.

Při pořizování pracovního stolu nezapomeňte:

· standardní výška stolu je 75 cm
· monitor PC má být od očí alespoň 60 cm
· správná výška – oči jsou v přímé rovině s horním řádkem monitoru
· sedejte si a zvedejte se bez problémů a překážek
· stůl s přídavnou deskou umožní posun do stran podle potřeby

Šlágrem poslední doby jsou pracovní stoly pro práci ve stoje. Ohlasy těch, kdo je využívají, pějí chválu na lepší udržení koncentrace a odstranění případných bolestí zad. Pracovní stůl můžete mít i s posuvnými lištami, a pokud budete potřebovat, jednoduše stůl posuň dolů a k práci si sedněte.

Řiďte se podle principů učení feng-šuej a práce půjde v pohodě

Na pracovní stoly pamatuje i východní učení feng-šuej, podle něhož jsou středobodem pracovny. Výběr vhodného typu může výrazně ovlivnit to, jak se při práci budete cítit. Oválný stůl či stůl se zaoblenými hranami je nejvhodnější pro tvořivou práci. Velký stůl zase podporuje sebedůvěru i ambice a masivní stoly z tvrdého tmavého dřeva jsou vhodné pro formální situace a jednání.

Podle pravidel z Orientu byste také měli v ideálním případě sedět zády k plné stěně, s výhledem do místnosti a na dveře. Při sezení zády do otevřeného prostoru místnosti zavěste nad pracovní stůl zrcadlo. To má zrychlit tok energie, zvýšit dynamiku místnosti a zároveň

Kde koupit online

Nákup online může ušetřit hodně času i prostředků. Kliknutím na odkazy níže se dostanete k nabídce pracovních stolů u ověřených e-shopů:
Obydlíčko
Logo