Jak vybrat šatní skříň

Před výběrem skříně do ložnice si rozmyslete, co všechno do ní uložíte a kam skříň postavíte. Není na škodu spočítat zásuvky, police, případně délku šatní tyče na dlouhé kabáty nebo šaty. Máte-li velké množství oděvních doplňků, budete potřebovat i hodně zásuvek a pro větší přehlednost do nich počítejte i s pořadači. Šatní skříň by měla mít alespoň jednu šatní tyč, policová má pouze police a kombinovaná má obojí. Kombinovaná je snad nejpoužívanější.

Rozměry

Šatní skříně vybírejte tak, aby měly co největší kapacitu. Hloubka skříně na složená trička, košile či kalhoty by měla být okolo 45 cm. Pro pověšení objemnějšího oblečení na ramínkách, jako jsou třeba kabáty, potřebujete hloubku skříně alespoň 56 cm. Pro pověšení oblečení potřebujete pod šatní tyčí 70 – 90 cm, u dlouhých kabátů až 140 cm. Do úzkých a hlubokých skříní se hodí výsuvné šatní tyče, do vysokých tyč sklopná (pantograf). Kromě celkových rozměrů i hloubku a velikost zásuvek.

Vzhled

Ideální je skříň co nejvyšší, aby se do ní vešlo co nejvíce věcí. Pokud ze začátku zvolíte špatnou výšku, už s tím většinou nic neuděláte. Jen na některé modely skříní existují nástavce. Design pak volte podle ostatního nábytku a stylu místnosti. Pokud si nejste výběrem designu jistí, volte celou ložnicovou sestavu.

Do malých prostor volte co nejsvětlejší skříň, aby je opticky nezmenšovala. Kromě klasických skříní můžete volit i skříně rohové. Vhodnější jsou i posuvné dveře, které nezasahují do prostoru před skříní. Jejich nevýhodou je, že skříň nikdy neotevřete celou. Do větších prostor tak zvažte klasicky otevíravé dveře, které bývají během otevírání i tišší.

Materiály

Komody se vyrábí z masivu, lamina i MDF. Z hlediska životnosti a údržby to vyjde zhruba na stejno, masiv je však přece jen o něco kvalitnější. Kvalitu výrobku ovlivňuje spíše kování. U komod z lamina si dejte pozor na tloušťku materiálu, a to především u dlouhých polic. Měla by být alespoň 18 mm, jinak hrozí, že se budou police prohýbat.

U úzkých skříní a kvalitního lamina však může být i menší, přičemž životnost skříně zůstane stejná. Hrany by pak měly být dokončeny ABS pásky. Na údržbu je složitější pouze masiv dokončený olejem nebo voskem, klasický lak očistíte stejně jako lamino.

Konstrukce

Na poskládané prádlo použijte policový systém, výsuvné police, nebo zásuvky. U polic si většinou můžete sami zvolit, v jakém rozestupu budou od sebe. U hlubokých skříní se však vytrácí jejich přehlednost. Proto jsou lepší výsuvné police nebo zásuvky.

Zásuvky mohou být venkovní, nebo vnitřní. Ty jsou ukryty za dveřmi skříně, a proto nemusí mít čelo. Pro větší přehlednost mohou mít průhledný předek z průhledného plastu. Menší hloubka zajistí větší přehlednost, pomoci si můžete i vnitřními organizátory. Výhodou drátěných košů je, že hned vidíte, co je uvnitř. Nemají ale pevné dno, takže jimi mohou drobné věci propadávat.

Při výběru skříně je důležité kvalitní kování, panty a úchytky, na nichž se nedostatečná kvalita projeví nejdříve. Kromě toho sledujte stabilitu skříně. Ta by měla mít vyrovnávací nožky a možnost připevnění ke zdi.

Především do ložnice je pak důležité vybrat kvalitní kovové pojezdy s tichým a snadným chodem. Ideální jsou pojezdy s tlumeným dojezdem. Abyste měli přehled o všech věcech, hodí se plnovýsuvy. Čela zásuvek by měla být připevněna takovým způsobem, aby se během používání nemohla uvolnit od zbytku zásuvky. U polic by měla být možnost zvolit si výšku jejich umístění.

Skříně z masivu bývají nejdražší

Osvětlení

Osvětlení skříní se dá rozdělit na vnitřní a vnější. U vnějšího si můžete stínit, když budete stát před skříní. Vnitřní světlo může osvětlovat každou polici a šatní tyč zvlášť, nebo bývá umístěné na dveřích. To je vhodné posuvných dveří, protože u klasických si budete po jejich otevření opět stínit.

Svítidla zapojíte do zásuvky, případně jsou na baterky nebo akumulátor. Ten je někdy možné nabít přes USB. Doba nabíjení i svícení je různá, nejmenší spotřebu mají LED žárovky, pásky a zářivky. Mimo ně se používají také zářivky a halogenové žárovky. Osvětlení do skříní musí mít certifikát, který potvrzuje, že může být instalované na hořlavý materiál. Do skříní jsou vhodná LED světla, která se při svícení nezahřívají.

Světla se obvykle zapnou a vypnou automaticky při otevření skříně pomocí dveřního spínače. Někdy se používá infračervený pohybový senzor. Vypínač může být umístěný i přímo na svítidle. Pro snadnější rozsvícení po tmě u něj může svítit orientační dioda. Některá světla lze ovládat pomocí dálkového ovládání nebo klasickým vypínačem světla.

Vnitřní vybavení

Volba vnitřního vybavení skříně záleží na tom, zda ji bude používat muž, nebo žena. Většinou je však společná, takže je potřeba dělat kompromisy. Ukládáte věci spíš složené, nebo pověšené na ramínkách? Podle toho si vyberte velikost skříně a její vnitřní uspořádání. Snažte se oddělit věci, které nosíte venku, jako jsou bundy a boty, od běžného oblečení.

Dámy ocení speciální věšák na šátky, několik menších zásuvek na doplňky, jako třeba pásky, korálky nebo šátky, osvětlení, a hlavně velké zrcadlo. To může být na dveřích skříně z venku, zevnitř, ale i na speciálním vnitřním výklopném mechanismu, takže je možné ho schovat k boku skříně.
Pro pány je určen držák na kravaty, kalhoty a pásky. Kravatovník může být uchycen na boku skříně, na stojanu, nebo na otočném rameni, které zavěsíte na šatní tyč. Kalhotovník bývá výsuvný, sklopný i šikmo výsuvný. Je dřevěný, kovový nebo plastový a mívá přichycovací očka s funkcí kolíčků.

Další výbavou skříně mohou být krabice a boxy, výsuvný držák na boty, univerzální věšák (na bižuterii, kabelky, sportovní potřeby a úklidové pomůcky), případně žehlicí prkno či stojan na žehličku nebo vysavač. Vše je možné připevnit k boku skříně nebo na její dveře.

Dětská skříň

Skříň do dětského pokoje se v zásadě neliší od klasické. Musí však být kvalitní, bezpečná a ze zdravotně nezávadných materiálů. V dětské šatní skříni nesmí chybět hodně polic a košů. Ideální jsou skříně z lamina nebo masivu dokončeného transparentním lakem. Zásuvky by měly jít co nejsnáze zasunovat a vysunovat.

Pokud skříň není součástí sestavy nábytku do dětského pokoje, slaďte její design s ostatním nábytkem. Drátěné koše jsou skvělou pomůckou do dětských skříní, neboť do nich děti snadno a rychle uklidí své hračky. Děti často zapomenou na zavření skříně, a pak zabudované světlo svítí celý den. Proto popřemýšlejte nad infračerveným pohybovým senzorem, který světlo po zavření skříně zhasne.

Kde koupit online?

Nákup online může ušetřit hodně času i prostředků. Kliknutím na odkazy níže se dostanete k nabídce XY u ověřených e-shopů:
Obydlíčko
Logo