Zahradní nábytek na zahradě nevydrží úplně vše. Udržujte jej

Terasa nebo balkon v městském bytě je skvělá výhra. I když záleží na umístění a velikosti, strávíte tu v létě nejspíš hodně času nejen při odpočinku, ale třeba i při práci nebo grilování. Neměl by vám proto chybět vhodný zahradní nábytek. V tuzemských podmínkách ale počítejte s tradičně vrtkavým počasím a tím i nezbytnou péčí o jednotlivé kousky.

Dřevěný zahradní nábytek chce pravidelnou údržbu

Od výrobce neošetřený zahradní a balkonový dřevěný nábytek musíte na povrchu napustit přípravkem, který omezí účinky povětrnostních vlivů, a pak natřít lazurou nebo napustit olejem. Čtyři až pět vrstev včelího vosku vám pomůže k sametově lesklému vzhledu nábytku, ale musíte jej používat a skladovat v krytém prostoru.

Oživit zašlý vzhled dřevěných zahradních sestav, které zůstaly dlouho na dešti a větru, vám pomůže lněná fermež. Nábytek z exotického a tvrdšího dřeva je efektivní vzhledem a většinou 2 × do roka vyžaduje olejování teakovým olejem. Na údržbu nesmíte zapomenout u měkkého dřeva, tedy smrku a borovice, lépe na tom budete s bukem, dubem nebo akátem.

Na drobné nečistoty a prach si pomozte jemným kartáčem s vodou. Po dešti nezapomeňte vysušit zahradní nábytek obyčejným hadrem a na zimu jej uložit do suchých a větraných prostor.

Kovový nábytek pro lenochy

Kovový nábytek je téměř věčný, vyžaduje přitom nejméně údržby. Zkontrolujte uvolněné spoje a nátěr proti korozi. Čas od času umyjte vodou i nábytek z ušlechtilé oceli nebo hliníku. Speciální péči pak chtějí kovové materiály v kombinaci s dřevem a plastem. Příjemně se vám bude sedět v kovových zahradních křeslech, doplněných o polštářky.

👉Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Ratanový nábytek na mrazu křehne, plastový časem šedne

Nábytek z ratanu je lehký, snadno přenosný, ale trochu choulostivý. Neprospívá mu dlouhodobější pobyt na dešti, prudké střídání teplot i mráz. Pokud se pro něj rozhodnete, počítejte s jeho zimním úklidem a zakrýváním a zimním úklidem. Jednou za rok byste nábytek měli přelakovat. Nábytek z umělého ratanu pak snese i vlažnou mýdlovou vodu.

Plast – levný a bez stylu

Není to dlouho, co se téměř všude objevily plastové židle a stolky. Lákaly snadnou manipulací, lácí a lehkostí údržby. Na nečistoty totiž stačí teplá voda a neagresivní čisticí prostředek. Nábytek ale časem ztrácí barevný odstín a šedne, počítejte s tím. Speciální povrchovou úpravou se proto někteří výrobci snaží omezit budoucí fádní vzhled.

Pomohl vám článek k výběru toho nejvhodnějšího nábytku pro vaši zahradu nebo terasu? Napište do komentáře pod článkem, pro co jste se rozhodli a poraďte ostatním čtenářům.

Obydlíčko
Logo