Zahradní trpaslíci: Velvyslanci kýče, nebo mentoři kreativity?

Máte pocit, že je vaše zahrádka tak trochu bez života a uvítala by i jiné nájemníky než jen nudné slimáky či přidrzlé mandelinky? Možná je právě ona ideální rezidencí pro partu zahradních trpaslíků. Ačkoli jsou tito malí sympaťáci často označováni za prototyp kýče, po bližším seznámení poznáte, že dávají velký prostor kreativnímu vyžití v rámci dekorace exteriéru. Jen se na ně podívejte, je možné tyhle vousaté tlouštíky nezbožňovat?

Historie

První zahradní trpaslíci začali již v 19. století kolonizovat území Německa a sochaři, kteří stáli u jejich zrodu, rádi rozšiřovali historky o tom, že trpaslíci v nocí ožívají a pomáhají svým majitelům se zahradními pracemi. I proto do dnešního dne v nabídce trpaslíků dominují ti, kteří vlastní různé zahradní náčiní, jako jsou lopaty, konvičky nebo rýče.

A dnes?

V současnosti je v Německu přes dvacet pět milionů zahradních trpaslíků a s Němci „žijí“ ve zcela harmonické symbióze. Ne nadarmo jsou tamní majitelé zahrad bez trpaslíků nevlídně označováni za snoby. U velké části našich západních sousedů tak tito „Gartenzwerge“ tvoří takřka životní styl. Trpaslíci však našli velkou oblibu i u nás a ve zbytku Evropy. Důkazem je například polská Vratislav, v jejíchž ulicích se nachází přes tři stovky kovových skřítků, kteří jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

Co s nimi?

Při tak úctyhodné celosvětové populaci zahradních trpaslíků je pochopitelné, že s nimi majitelé zahrad začali pracovat kreativně. Umístit trpaslíka náhodně ke zdi kůlny pochopitelně není příliš estetické. Ideální je přizpůsobit prostředí zahrádky přítomnosti trpaslíka. Lze mu vytvořit miniaturní záhonek, chaloupku či nářadí. Výtečně jdou sladit také s jezírky, lavicemi a dekoracemi s vodními prvky. Majitelé většího množství trpaslíků pro ně mohou na dvoře vystavět celou vesnici.

Jedním z oblíbených způsobů, jak trpaslíky zakomponovat do exteriéru, je vytvoření stromového obydlí. Máte-li na zahradě strom či pařez, zkuste do jeho kořenů umístit miniaturní dvířka a okýnka a váš trpaslík nebude pouze šťastným majitelem luxusního obydlí, ale rovněž bude v prostředí působit přirozeně.

Tvůrčím duchem pochopitelně nepřetékají pouze majitelé trpaslíků, ale i jejich tvůrci. Pokud máte rádi o něco víc excentrické venkovní dekorace, mohly by se vám líbit méně tradiční verze zahradních trpaslíků. Snadno lze sehnat trpaslíky v podobě nindžů, zombií či různých popkulturních postaviček. Zombie trpaslíci vám sice přes noc záhonek neobdělají, ale třeba vystraší pár krtků.

Zahradní trpaslíci jsou venkovní dekorace, která nabízí velké množství kreativního vyžití. Ať už se rozhodnete pořídit si do zahrady trpasličí metropoli, trpasličí koupaliště, či pouze solitérního hlídače mrkvového záhonku, jedním si můžete být jistí. Trpaslíci promění venkovní prostor vašeho obydlí ve vlídné a přátelské místo, které vykouzlí všem návštěvníkům úsměv na rtech.

Obydlíčko
Logo