Hledej
Hledej

Objevte kouzlo bioklimatické pergoly. V čem se liší od klasické dřevěné pergoly?

Plánujete si na zahradě vytvořit příjemné posezení? Dřevěná pergola je klasika. Bioklimatická pergola vám ale nabízí mnohem více výhod a prodloužíte si díky ní dobu, kterou můžete trávit venku.

Dříve na zahradách převládaly právě dřevěné pergoly, daleko větší komfort však nabízí moderní bioklimatické pergoly. Co tento pojem znamená a jaké benefity přináší?

Seznamte se s bioklimatickou pergolou

Pojem bioklimatická v tomto případě označuje fakt, že se pergola dokáže přizpůsobit aktuálnímu stavu počasí – tedy klimatu. Využívá přirozené jevy k tomu, aby pod pergolou byly stále ty nejpříjemnější podmínky. 

To vše prostřednictvím posuvných lamel, které jsou umístěny ve střeše. Lamely lze dle potřeby různě polohovat pomocí dálkového ovladače. Ochrání vás nejen před sluncem, ale i deštěm a dalšími rozmary počasí. 

👉 Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Jaké má bioklimatická pergola specifika?

Konstrukce pergoly je vyrobena z kvalitního hliníku, který je povrchově ošetřen tak, aby odolal veškerým klimatickým vlivům. Pergola nepodléhá korozi, ani nedochází k degradaci jejich částí vlivem slunečního záření.

Tip: Jak domů přivést slunce?

Je možné ji zastínit i ze stran, díky tomu si na vás nepřijde ani vítr, ale ani zvědavé pohledy sousedů. Déšť odvádí odtokový kanálek, který je zabudovaný v konstrukci. Stejně jako motor na ovládání lamel je zcela nenápadný a nenarušuje kompaktní design pergoly. 

Hodí se bioklimatická pergola k vašemu domu? Díky výběru barev dle vzorníku RAL si můžete zvolit takové provedení, které skvěle zapadne právě na váš pozemek. Pořídit si ji můžete nejen při stavbě nového domu, ale snadno lze umístit i ke starším stavbám.

Pergola k domu, ale i volně do zahrady

Konstrukce pergoly se přizpůsobí tomu, zda ji plánujete uchytit přímo k fasádě domu, nebo postavit volně do zahrady. Pokud potřebujete zastřešit větší plochu, je možné spojit několik pergol k sobě. Vykouzlíte si tak nejen místo pro relax, ale pergolu můžete změnit v zahradní kuchyň, nebo si zvětšit obytnou plochu domu či vybudovat odpočinkovou zónu u vašeho bazénu.

Má bioklimatická pergola i nějaké nevýhody?

Popsali jsme si výhody, existují ale i nějaké záporné stránky? Na první pohled se jako negativum může jevit vyšší pořizovací cena. Na druhou stranu investice se vám brzy vrátí. I tím, že o pergolu se nemusíte téměř starat, a přesto vám vydrží dlouhé roky.  

Na co se zaměřit před výběrem?

Už víte, kam pergolu na svém pozemku umístíte? Před samotným nákupem je důležité zmapovat i pohyb slunce. Ten má totiž zásadní vliv na výběr pergoly.

Jak se o bioklimatickou pergolu starat?

Díky zvoleným technologiím a materiálům pergola nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Nečistoty odstraníte vlhkým hadříkem, případně saponátem. Zkuste třeba hadříky E-cloth. Na začátku a konci sezony je důležité zkontrolovat, zda veškeré zařízení funguje, jak má a vše je i vizuálně v pořádku. Při čištění se vyvarujte vysokotlakých čističů a agresivních čistících prostředků (kyseliny, abrazivní prostředky jako jsou různé písky apod.)

Kolik bioklimatická pergola stojí?

Říká se, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. To samé platí i u bioklimatické pergoly. V tomto případě se vyplatí nešetřit. Kvalitní pergola vám vydrží opravdu mnoho let, během kterých nebudete muset investovat žádné další prostředky do její údržby či oprav. Nemluvě o zbytečných starostech. 

Mohu si pergolu pojistit a jak je to se stavebním povolením?

Veškeré vedlejší stavby, jako jsou například garáž, bazén, různé přístřešky či dílna,  ale právě i pergola jsou součástí pojištění domu. Obvykle jsou pojištěny do 5 % pojistné částky hlavní stavby. Pokud vám to nepřijde jako dostatečné krytí, lze si dojednat u vaší pojišťovny připojištění.

Obáváte se, že budete muset vyřizovat stavební povolení a stavba pergoly se zbytečně protáhne? U pergol a podobných menších staveb platí, že pokud rozměry nepřesáhnou zastavěnou plochu 25 m2, stavba není vyšší než 5 metrů a je umístěna dále než 2 metry od hranice pozemku, není nutné záměr na stavební úřad hlásit.

Pojďme se podívat na nějaký konkrétní modelo. Vybrali jsme pergolu SKYTRIUM od ALBIXONU, od nichž máme obrázky v článku.

  1. Otevřením posuvných lamel se vytváří takzvaný komínový efekt. To znamená, že i když je velké horko a vzduch se ani nehne, pod pergolou stále vane jemný vánek.
  2. Prodloužení sezóny. Pokud pergolu zastíníte i z boků a pořídíte si vytápění, nic nebrání tomu, abyste ji mohli využívat téměř po celý rok. 
  3. Je vybavena LED osvětlením, které vytváří jedinečnou atmosféru a dešťovým čidlem. Nemusíte se bát, že by vám zahradní vybavení zmoklo, ani když nejste zrovna doma. 
  4. velmi dlouhou životnost a nevyžaduje téměř žádnou údržbu
  5. Jedná se o ryze český výrobek, vytvořený přímo vývojovým centrem firmy
  6. Pergolu lze napojit na chytrou domácnost a ovládat i pomocí telefonu. 
  7. Stavba pergoly trvá jeden den. Servisní technici se postarají nejen o stavbu, ale i zapojení všech komponentů.
Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu