Hledej
Hledej

Chytré žárovky. Vše, co byste o nich měli vědět před nákupem

Osvětlení domácnosti je možné realizovat různými způsoby, přičemž obvykle se volí různé kombinace druhů lamp (nástěnné, stojanové, stolní apod.) a dalších světelných zdrojů, jako jsou třeba LED pásky. Rozmístění, ale i intenzita osvětlení mají zásadní vliv na celkový vzhled a dojem z interiéru, zejména při nedostatku denního světla (ve večerních hodinách). Klasické osvětlení využívá běžných (v dnešní době především úsporných) žárovek. Jejich alternativou jsou pak tzv. chytré žárovky nabízející pokročilé vlastnosti získané prostřednictvím moderních technologií.

Co je a jak funguje chytrá žárovka

Původní žárovky byly založeny na záření tepelném (nažhavený wolframový drát), na vyšší vývojové úrovni se pak systémy odklonily od tohoto principu a využívali světelných vlastností vzácných plynů. Takovým způsobem funguje řada aktuálně užívaných úsporných žárovek či zářivek. Praktickou revoluci v osvětlení pak přinesly zářivé diody – tzv. LED, jež se stávají stále oblíbenějšími. Výhodou LED osvětlení je jeho výrazná variabilita, nejen co se týče intenzity či velikosti, ale také s ohledem na barevné provedení, a zejména pak programovatelnost či výběr vhodné značky osvětlení.

...

Princip chytré žárovky

Ve srovnání s ostatními typy světelných zdrojů představuje chytrá žárovka velmi specifické řešení, které kombinuje světelné efekty s variabilním ovládáním. Jedná se v podstatě o LED žárovku opatřenou speciální elektronikou, která umožňuje její vzdálené ovládání pomocí běžných systémů chytré domácnosti, tzn. ovládání hlasové prostřednictvím reproduktoru, nebo mobilní aplikace apod., případně je možné naprogramovat jejich spínání na fotobuňku či automatizovat podle požadované rutiny. Chytré žárovky lze instalovat do sestav a programovat do kompatibilních sdružených systémů.

Tip: Poradíme, jak vybrat LED žárovku!

Tip: Začínáme s chytrým osvětlením: Philips Hue White 8.5W E27 starter kit

Pro ovládání žárovky lze využívat domácí bezdrátové sítě, nebo další bezdrátové protokoly, jako například Zigbee, se kterým pracuje značka Philips. Takové systémy vyžadují centrální zařízení, tzv. bridge, který se propojí se žárovkami a teprve až pak s domácí wifi sítí.

Chytrá žárovka Ledvance

Chytré žárovky pracují pouze na frekvenci 2,4 GHz. Jde o pásmo, které podporuje každý router a má velký dosah.

Omezením u chytrých žárovek je svítivost. Největší objem produktů na trhu nabízí maximum 800 lumenů. To je dost do lamp nebo kamkoliv, kde nepotřebujete silné světlo. Více – až 1600 lumenů – umí ve svých žárovkách Philips.

Jaké funkce chytrá žárovka nabízí

Chytré žárovky v současné době vyrábí několik větších renomovaných výrobců se standardizovanými i přidanými funkcemi. Obvyklé funkce (kromě samotného osvětlení) chytré žárovky zahrnují:

  • nastavení intenzity – jedná se o rozšířenou funkci klasické žárovky umožňující nastavit její aktuální svítivost (vše lze řešit u jedné žárovky, původně bylo možné dosáhnout pouze instalací soustavy žárovek do jednoho zdroje a jejich různým spínáním)
  • nastavení barvy – je rovněž možné prostřednictvím jedné žárovky (nikoliv světelných fólií nebo zabarvení pouzdra světelného zdroje), barevnost ej nastavitelná prakticky na jakýkoliv odstín, který se vybírá z klasického spektra
  • vzdálené ovládání – prostřednictvím různých řešení, kromě běžného dálkového ovladače především pomocí hlasu nebo mobilní aplikace
  • automatizace spínání a časovač – řada produktů umožňuje jednoduché programování spínání (ve specifickou denní dobu) a časovače (spínání na definovaný časový úsek)
  • rutinní provoz – vedle okamžitého volení charakteristik provozu a přednastavení spínání bývají chytré žárovky vybaveny také možností nastavení rutin, tedy spínaní určitých charakteristik v daných časových intervalech (například nastavení výrazného osvětlení v podvečer, které následně střídá večerní osvětlení jiné barvy nebo intenzity)

Základní funkce mohou být doplněny dalšími řešeními, jež se vztahuje na pokročilé propojení osvětlení s dalšími činnostmi, jako je změna osvětlení při spuštění televize, integrace osvětlení na fotobuňku nebo rutinní režimy reagující na spuštěnou hudbu.

Chytrá žárovka Vocolinc

Tip: LED žárovka podle typu místnosti. Víte, kam se která hodí?

Výrobci chytrých žárovek

V současné době lze nalézt na trhu několik produktů tohoto typu. Při výběru vhodného produktu je důležité se orientovat na několik specifik, které vedle uvedených funkcí zahrnují především kompatibilitu s užívanými technologiemi (Apple, Google, nebo hlasové ovládání pomocí systému Alexa), komunikační protokol (ovládání prostřednictvím Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee), a také technické provedení ovlivňující instalaci (zde je důležitý především typ patice kompatibilní s instalační objímkou. Vybírat je pak možné třeba mezi produkty od těchto výrobců:

  • Ledvance – žárovky i panely s různými technikami ovládání
  • Philips Hue – především žárovky s propojené s inteligentními technologiemi
  • IKEA – žárovky obvykle umožňují nastavení intenzity a jsou ovládány speciálním ovladačem
  • Vocolinc
  • Xioami
  • Niceboy
  • Sonoff
  • TP-link

V eshopech najdete celkem přes tři desítky různých značek a díky tomu cena už spadla na velmi dostupné hodnoty, které začínají na zhruba 170 korunách.

Výhodou chytrých žárovek je nejen jejich funkcionalita a široké možnosti světelných efektů, ale hlavně šetrnost, dlouhá životnost a možnost minimalizovat spotřebu energie automatickým spínáním (včetně automatického vypínání při odchodu). Benefitem je také možnost propojit osvětlení s nadřazeným systémem chytré domácnosti, jež může optimalizovat osvětlení například s ohledem na počasí (obdobně jako vytápění) nebo počet osob a aktuální lokaci osob v domácnosti, a také zprostředkovat velmi oblíbené ovládání hlasem.

Tip: Nové trendy LED žárovek mají jméno Retro LED

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu