Hledej
Hledej

Co je potřeba vědět o darování nemovitosti

Rozhodli jste se darovat nemovitost? Myslíte, že stačí domluvit určitá pravidla, sepsat smlouvu a pak už vše proběhne podle vašich představ? I když darování může vypadat jednoduše, je potřeba držet se určitých zásad a pravidel tak, aby vše bylo v pořádku po právní stránce. Někdy je potřeba například zřídit věcné břemeno, sjednat opatření pro případ nedodržení domluvy a podobně. Jak darovat nemovitost, jak probíhá přepis nemovitosti, jaká je darovací daň v rodině a jaká pravidla měla dědická daň 2020? Co je potřeba k přepisu nemovitosti? Kdy se jedná o bezúplatný převod nemovitosti? Na tyto i další otázky vám odpoví náš článek.

Darování nemovitosti – postup

Základem pro převod nemovitosti darem je darovací smlouva, která má všechny aktuální právní náležitosti. Pokud by ve smlouvě byly nějaké chyby, nebylo by možné darování nemovitosti nebo darování pozemku provést a celý proces by musel začínat znovu.

Pro darování pozemku v rodině se často využívají různé vzory dostupné bezplatně na internetu. U nich je však riziko, že obsahují již neplatné údaje nebo jsou formulovány chybně. Smlouva o darování nemovitosti z roku 2010 může vypadat zcela jinak než smlouva o darování nemovitosti 2020.

I když se jedná o převod nemovitosti mezi příbuznými, vyplatí se využít profesionálních služeb.

V každém případě ti, kdo darují nemovitost, i ti, kdo budou obdarováni, musí své podpisy na smlouvě nechat ověřit. Poté tuto smlouvu o darování nemovitosti nebo o darovaní pozemku doručí na katastr nemovitostí.

K tomu je ještě třeba vyplnit návrh na vklad do katastru nemovitostí a zaplatit příslušný poplatek. A nezapomeňte, že v některých případech se platí za darování nemovitosti daň.

Na co si v darovací smlouvě dávat pozor

Přijde vám zbytečné radit se s odborníky, když jde jen o převod nemovitosti v rodině? Pokud se v problematice například darování nemovitosti dětem dobře nevyznáte, může se vám lehce stát, že něco opomenete nebo přehlédnete.

Často nejde jen o nemovitosti, ale také o pozemky, které mohou být na různých vlastnických listech. Ve smlouvě však musí být všechny darované podíly jmenovány a převedeny. Špatně provedený zápis může vést k mnoha nepříjemnostem, případně až ke ztrátě nemovitosti.

Je také potřeba dát pozor na to, zda je či není dům součástí pozemku. Mohlo by se tak stát, že darujete dům bez části pozemků nebo dokonce samotné pozemky bez příslušné nemovitosti.

Kdy se platí daň z nabytí nemovitosti darem

Velkou změnu přineslo darování nemovitosti mezi příbuznými 2020. Došlo totiž ke zrušení daně z nabytí nemovitosti. Darovací daň nahradila daň z příjmu, kterou má zaplatit ten, komu je nemovitost darována.

Jedná-li se o převod nemovitosti na dítě nebo jiné příbuzné, tento poplatek se neplatí. Osvobozen od placení může být i nepříbuzný obdarovaný, musí však splňovat určité podmínky, například být partnerem, který žije s dárcem ve společné domácnosti alespoň jeden rok. Jinak je nutné nechat si nemovitost ocenit a tuto hodnotu uvést do daňového přiznání.

Pokud by nemovitost měla hodnotu vyšší než 5 milionů korun, je potřeba tuto skutečnost ohlásit finančnímu úřadu, i když nevznikne povinnost daň z příjmu platit.

Tip: Jak vybrat architekta?

Dědické řízení a převod či prodej nemovitosti

I když k darování došlo a nevyskytly se žádné potíže, může se darovaný dům, byt či pozemek dostat i do dědického řízení. Stane se tak v případě, že dárce do tří let od doby, kdy byla nemovitost převedena, zemře. Obdarovaný pak nemusí mít žádný další nárok na dědictví, pokud by měl být podíl z dědictví nižší než hodnota nemovitosti.

Často se stane, že si nový majitel nemovitosti nechce tento dar ponechat. Jestliže bude prodávat ihned po převodu, musí počítat s placením daně z příjmu. Osvobozen od této daně je totiž pouze ten, kdo měl v nemovitosti trvalý pobyt po dobu předcházejících dvou let. V jiném případě je nutno počkat s prodejem minimálně pět let, pak teprve bude platit osvobození od daně.

Darování nemovitosti může být komplikované

Málokdy je darována nemovitost, která není nijak vázaná nebo zatížená. Často se daruje dům a pozemky s hypotékou, dochází k darování poloviny nemovitosti, podepisuje se smlouva na byt, který je družstevní nebo je nemovitost zatížená věcným břemenem. I tyto situace jsou řešitelné.

S darováním domu s hypotékou musí souhlasit banka, na nového majitele pak přechází i zástavní právo. U darování družstevního bytu jde o převod podílu v bytovém družstvu. Nový majitel musí být přijat za člena družstva. Dochází tedy pouze ke změně osoby družstevníka. Při darování nemovitosti, která je společným jměním manželů, musí oba manželé souhlasit nebo věnovat pouze část nemovitosti.

Věcné břemeno je vhodné stanovit, pokud chtějí dárci v nemovitosti dále bydlet. Darování je tak podmíněno doživotním užíváním domu či bytu konkrétními osobami. Toto je potřeba zapsat do katastru nemovitostí a tzv. služebnost přesně popsat. Převod je možno podmínit i následnou péčí o dárce.

Tip: Pět věcí co si ohlídat, když vybírate řemeslníka

Dar je možno z různých důvodů odvolat

Někdy se stane, že obdarovaný nemovitost nechce nebo si ji nemůže ponechat, popřípadě si dárce svůj dar rozmyslí, či ho náročná životní situace nutí darování odvolat. Jakým způsobem a kdy lze toto udělat?

Jednou ze situací, kdy je dar odvolán, je nevděk. To znamená, že nový majitel původnímu nějakým způsobem ublížil, ať již z nedbalosti nebo dokonce úmyslně. Zde je možno dožadovat se navrácení nemovitosti nebo finanční náhrady ve výši její hodnoty, pokud tato již byla prodána. K odvolání daru lze přistoupit i ve stavu finanční tísně. K této situaci dochází pouze výjimečně.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

Menu