Knihomol, bookaholic, book lover – jmen pro milovníky knih se za poslední dobu vyrojilo mnoho a není tomu náhodou. Kouzlo hltání řádků z papírových knih stále nebylo překonáno elektronickými vymoženostmi a komunita lidí, pro které se knihy stávají takřka životním stylem, se stále rozrůstá. Každý vášnivý čtenář se však v určité chvíli svého života setká se zásadní otázkou: Kam svou sbírku uložit? Máme pro vás několik užitečných tipů, jak knížky schovat, vystavit, roztřídit či chcete-li poeticky: jak jim nalézt střechu nad hlavou.
Regálová klasika
Nejběžnějším způsobem ukládání knížek, který praktikovaly již naše babičky, je využití policových regálů. Jejich neopomenutelným plusem je, že poskytují dostatek místa i pro objemnější sbírky. Tyčí se od vašich pat až nad vaše čelo a je na vás, jak do nich své knihy roztřídíte. Nabízí se řazení abecední, podle oblíbenosti, žánru či vašich sympatií k hlavnímu hrdinovi. Policové regály mají mnoho podob. Liší se nejen výškou a šířkou, ale také širokou škálou designů. Od bohatě zdobených kousků v klasickém stylu, přes minimalistický skandinávský nábytek až po ujeté moderní regály v odvážných tvarech. Zdobí se v celé řadě dekorů a moření, takže se nemusíte obávat, že byste nenašli knihovničku, která by k vám domů nesedla.
Vyzdobte holou stěnu fešnou literaturou
Další oblíbenou metodou vystavování knih jsou police na stěnu, obzvláště pak chcete-li mít své oblíbené literární klenoty stále na očích. Závěsné poličky jsou rovněž vhodnou variantu pro majitele menších knižních sbírek. Každý správný knihomol ví, že knížky jsou estetické nejen uvnitř, ale i navenek, a proto se z nich na nástěnných poličkách stanou i líbivé dekorace. Pokud chcete na poličky své knihy postavit, nikoli položit, je vhodné vybrat poličku vybavenou bočními stěnami. O ty knihy ladně opřete a vejde se vám jich na poličku víc.
Vašim knihám to bude slušet i za sklem
Pokud máte ke svým knihám obzvláště blízký vztah a nesnesete představu, že by na ně občas dopadlo nějaké to smítko prachu, využijte služeb elegantních vitrín. Jelikož má spousta vitrín podobu prosklených policových regálů, i ony jsou vhodným místem pro roztřídění knih. Za skleněnými dvířky budete mít ve své literatuře stejný přehled, jako by byla v regálu či na policích. Na vaše miláčky se nebude prášit a zaplatíte za to pouze tím, že až se budete chtít s jedním z nich uvelebit do křesla pod deku, budete muset dvířka otevřít. Mnoho vitrín je navíc vybaveno přídavným LED osvětlením, díky kterému vám vystavené knihy doslova rozzáří interiér.
Fantazii se meze nekladou
Patříte-li mezi kreativní nadšence, není nutné zůstávat u samostatných regálů, poliček a vitrín. Vše jde elegantně a stylově zkombinovat a vyzdobit. Chcete-li si například svými knihami vyzdobit pracovnu, můžete využít kombinaci všech tří druhů úložišť. Beletrii vystavíte do vitríny, tučné slovníky a encyklopedie budete mít po ruce v regálu a éterické sbírky poezie budou zdobit vaši stěnu na poličce. Literatura je koníčkem, který jde s dekorováním interiéru ruku v ruce, tak proč se držet na uzdě?