Víte, co jsou to vertikutátory? Pravděpodobně jste se s nimi už někdy setkali, přestože nejsou v českých zahradách ještě tak rozšířeny, jak by si zasloužily. Jejich nesporné pomoci, zejména při obnově travních ploch, stojí za to využít. Přinášíme vám 5 tipů, jak si vybrat ten správný druh vertikutátoru.
Co jsou to vertikutátory?
Vertikutátory nařezávají travní drn na trávníku s cílem odstranění mechu, plevele nebo starých částí trávníku. Díky takovému proříznutí vzniká prostor pro nová a zdravá travní stébla. Plocha také dobře uchovává dešťové srážky a tak se trávníku daří daleko lépe.
Jaký druh vybrat?
Existuje celá řada vertikutátorů. Mezi nejčastěji používané patří:
- Ruční vertikutátor – pohánět ho musíte ručně. Jako klad lze nesporně uvést ekonomickou výhodu. Navíc se s ním dostanete i na velmi obtížně přístupná místa travnaté plochy.
- Elektrický vertikutátor – ideální pomocník pro zahrady s plochou do 100 metrů čtverečních. Samozřejmě zvládne i větší plochy, nicméně práce s prodlužovacím kabelem není nijak pohodlná, takže se asi opravdu budete držet zkrátka tam, kam vás prodlužovačka pustí.
- Benzínový vertikutátor – zvládnou plochu trávníku o rozloze až 400 metrů čtverečních. Využívat ho budete pravděpodobně alespoň dvakrát ročně, na jaře nebo na podzim. Proto může být po většinu roku dobře uskladněn v garáži, kde máte i sekačky.
Tip: Rady pro výběr fóliovníku
Jak na vertikutaci?
Jak správně vertikutovat? Nikdy nevertikutujte na čerstvě osazeném trávníku. Nemá ještě dostatečnou sílu a mohli byste poničit jeho kořenový systém. Vždy vertikutujte na suché trávě. Nejlepší je začít s první vertikutací na jaře a s druhou pak na podzim.
Vertikutaci proveďte v následujícím pořadí:
- Nejprve použijte sekačky ke zkrácení trávníku na výšku 2–4 centimetrů
- Nože nebo kolečka vertikutátoru zapíchněte zhruba 3 milimetry do země
- Rozjeďte se s vertikutátorem a držte si stejně rychlé tempo po celou dobu. V případě zpomalení se může vertikutátor vypnout.
- Podle stavu trávníku se rozhodněte, zda stačí vertikutovat jen v jednom podélném směru nebo v obou, to znamená i v příčném.
- Pokud zůstanou po vertikutaci na trávníku suchá místa, osejte je.
- Jestliže je venku velké sucho, po vertikutaci trávník lehce zavlažte.
- Odpad, který vertikutátory shrabou, odstraňte z trávníku a hoďte na kompost.
Můžete i provzdušňovat
Dalším velmi účinným krokem k získání a udržení dokonalého trávníku, je takzvané provzdušňování trávníku neboli aerifikace. Provzdušňovat travní plochu je možné po celý rok a to buď pomocí specializovaných provzdušňovacích vidlí nebo prostřednictvím aerifikátorů. Aerifikátory jsou určeny především na větší travní plochy, zatímco na menší plochy vystačí vidle.