LTD (DTD-L) je zkratkou pro laminovanou dřevotřískovou desku, obecně “lamino”. Je to dřevotřísková deska, která je povrchově dokončená fólií, což je papír napuštěný melaminovou pryskyřicí. Lamino se vyrábí v mnoha barvách a dekorech dřeva a všech stupních lesku. Díky moderním technologiím mají některé desky strukturu a vzhled těžko rozeznatelné od pravého dřeva. Boční plochy desek jsou před mechanickým poškozením a průnikem vlhkosti do materiálu chráněny melaminovou nebo ABS hranou
Lamino je velkoplošný materiál s konstantní tloušťkou a hladkým povrchem. Ve srovnání s masivem má vyšší hmotnost i hustotu (cca. 800 kg*m-3) a nižší fyzikálně mechanické vlastnosti. Výhodou je odstranění vad, anizotropnosti a nehomogenity dřeva.
Historie
Masivní dřevo nahrazovala překližka, jejíž výroba za rozumnou cenu však byla kvůli nedostatku vhodného dřeva obtížná. Proto se místo ní začala používat dřevotřísková deska, kterou zřejmě vyvinul Němec Max Himmelheber. Komerční výroba začala během II. Světové války v německé továrně v Brémách.
Na území České republiky vyráběla první dřevotřísky (DTD) zlínská firma Baťa. S vývojem začala v roce 1944 a výrobu zahájila v roce 1948. Třísky zřejmě vyráběla ze zbytků z výroby dřevěných kopyt pro produkci obuvi.
První licenční výroba DTD byla zahájena v Bučině Zvolen v březnu 1949. Vyráběla se zde první dřevotříska z listnaté dřeviny (buku) na světě, což mělo výrazný vliv na rozšíření aglomerovaných materiálů.
Dělení LTD
Podle emisních tříd (množství formaldehydu):
- E1: do 8 mg/100 g
- E2: 8 – 30 mg/100 g
- E3: 30 – 60 mg/100 g
Podle prostředí použití:
- P1 – všeobecné použití v suchém prostředí
- P2 – pro vnitřní vybavení do suchého prostředí
- P3 – nenosné desky ve vlhku (teplota 20 °C, vlhkost okolního vzduchu více jak 85% jen několik týdnů v roce)
- P4 – nosné desky v suchu
- P5 – nosné desky ve vlhku
- P6 – zvlášť zatížitelné nosné desky v suchém prostředí
- P7 – zvlášť zatížitelné nosné desky ve vlhkém prostředí
Výroba
Vstupní surovinou jsou třísky získané roztřískováním podrozměrečného dřeva, dřevního odpadu a drobných částic (pilin, hoblin a třísek) vzniklých při obrábění dřeva. Roztřískování se provádí v různých typech roztřískovačů a získané třísky se musí před dalším zpracováním zbavit veškerých nečistot.
Očištěné třísky se vysuší a smíchají se syntetickým lepidlem (formaldehydové pryskyřice močovinové, fenolové, melaminové, rezorcinové či směsné). Za směsi se navrství koberec (do středové vrstvy přijde nejhrubší frakce třísek, do povrchových vrstev nejjemnější) a ten se za studena předlisuje, a poté za vysoké teploty a tlaku lisuje na kontinuálním nebo etážovém lise.
Hotové desky se klimatizují a formátují na požadované rozměry. Na jejich povrch se nanese lepidlo, navrství se na něj dekorační papíry a celý formát se zalisuje v lise. Poté se opět provede klimatizace a formátování.
DTD se vyrábí v tloušťkách v rozmezí 3,2 až 38 mm, plošný rozměr pak udává výrobce, tedy například 2800×2070, 2800×1830 nebo 5600×2070.
Použití
Lamino je jedním z nejpoužívanějších materiálů v nábytkářském průmyslu. Používá se při výrobě všech typů nábytku a může být použito i pro obklady interiérů.
Údržba
LTD se udržuje velice snadno. Při čištění se však musí používat minimum vody, protože ta by mohla materiál nenávratně poškodit. Nečistoty se mohou otřít suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem. Odolnější skvrny je možné odstranit za použití malého množství saponátu. Po mokrém čištění je nutné povrch důkladně utřít do sucha.
Výhody
- Velkoplošnost
- Konstantní tloušťka
- Hladkost povrchu
- Izotropnost (stejné vlastnosti ve všech směrech)
- Homogennost
- Odstranění vad typických u masivního dřeva
- Nízká cena
- Snadná údržba
Nevýhody
- Vyšší hmotnost
- Nižší fyzikálně mechanické vlastnosti
- Nižší odolnost vůči vlhkosti
- Uvolňování formaldehydu do ovzduší