Jak na extra rychlý úklid domácnosti
Ukliďte si domácnost pohodlně a rychle! Víme, jak na to
Úklid vaší domácnosti nebo kanceláře nemusí být jen dlouho odkládaným strašákem. Pravidelnost je sice základem čistoty a zdravého prostředí, ale ani v případě, kdy už není vyhnutí, netřeba procházet mučením v kombinaci s bezradností. Zásadou je dát nepopulární, ale nutné činnosti alespoň nějaký řád a strategii.
Uklízet začněte tam, kde chodíte nejméně
Angažmá úklidové firmy by vás starostí zbavilo, ale bývá zpravidla tou mnohem dražší variantou. Pokud tedy nechcete strávit při domácím úklidu zbytečně moc času, začněte v pokojích, které používáte nejméně. Patří sem ložnice nebo domácí pracovna. Budete mít rychle za sebou alespoň část práce a můžete se věnovat místnostem, kde je to více potřeba.
Další na řadu přijde obývací a případně dětský pokoj, kuchyně a nakonec si nechte toaletu a koupelnu. Přes tyto místnosti se totiž při úklidu pohybujete nejčastěji a většinou zde také skladujete čisticí prostředky a úklidové pomůcky. Nehledě na to, že budete potřebovat vodu a výlevku. Dobré je mít po ruce pytle na odpadky a zbytečné věci hned třídit na vyhození.
Základní vybavení a potřeby pro domácí úklid:
- hadry na podlahu
- utěrky z mikrovlákna
- mop s držákem a výsuvnou tyčí
- kbelík
- stěrky na podlahu a okna
- sáčky na odpad
- čistící prostředky
S domácím úklidem začněte odshora a od věcí v dosahu očí. Výborným pomocníkem na prach je utěrka z mikrovlákna nebo mírně vlhký hadřík. Nezapomeňte ani na pavučiny, které mohou zůstat v rozích. Stáhněte horní plochy nábytku, police a níže uložené věci. Na závěr pak přijde podlaha. Opačným postupem se donutíte k práci legendárního Sisyfa, takže vaše uklízení nebude brát konce.
Při čištění nábytku šetřete s vodou
Při čištění a údržbě nábytku rozhodně neplatí známá věta z časů povinné vojenské služby, že „co je mokré, to je čisté“. Nábytku z oblíbeného lamina, k jehož přednostem patří dlouhodobá barevná i tvarová stálost, stačí vlhký hadr na občasné utření prachu i na případné odstranění zaschlých nečistot po jídle nebo nápojích.
Víc práce budete mít s dřevěným nábytkem z masivu, který se s vlhkem a tekutinami nemá rád vůbec. Na máčení vodou zapomeňte také u nábytku leštěného, lakovaného nebo voskovaného. Vynechte i drátěnky, kartáče nebo rozpouštědla, místo vyčištění byste si mohli nábytek z masivu také nenávratně zničit.
Prach odstraňujte suchým měkkým hadrem a dávejte přitom pozor na škrábance. Před prachem můžete nábytek bránit speciálními antistatickými přípravky a zkuste také okamžitě odstraňovat případné skvrny.
Původní barvy dřevěného nábytku zachováme s pomocí speciálních přípravků nebo vosků. Není na škodu dodržovat návod od výrobce a zjistit si předem, který je určený k čištění konkrétního typu. Pokud to u vás doma půjde, zkuste promyslet předem rozestavění nábytku a izolovat jej před dlouhodobým osluněním a „šisovacím“, čili zesvětlovacím působením UV záření.
Několik tipů při péči o nábytek:
- prach z dřevěných částí odstraňujeme měkkou, čistou a suchou prachovkou
- chraňte nábytek před dlouhodobým působením slunečního záření
- nepoužívejte agresivní čisticí prostředky
- na nábytku z lamina nesmí zůstat po čištění voda
- skvrny z čalouněného nábytku odstraníte teplou mýdlovou vodou
- čalounění nevyklepávejte, ale pravidelně luxujte
Matné i lesklé povrchy můžete ošetřit speciálními spreji, které na povrchu udělají pěnu. Hadrem ji rozleštíte, vyčistíte a oživíte i jeho přírodní vzhled. Dlouhodobou ochranu a konzervaci zajistíte tradiční leštěnkou se včelím voskem. Po zaschnutí ji nezapomeňte ještě přeleštit. Lakovaný nábytek pak snese i leštěnky se silikonem.
I okna a podlaha chtějí svoje
Úklid je často dobrodružné objevování dávno zapomenutých věcí, které jsme už oželeli. Podle klasiků je nejrozumnější mít doma „malý přehledný nepořádek“. Nejlepší prevencí proti hromadění věcí tam, kde nemají co dělat, je ale pořízení úložných prostor, komod nebo policových regálů.
Jedním z úskalí domácího úklidu je i mytí oken. Nejlepší je pustit se do nich při zatažené obloze. Vedro znamená rychlejší vysychání čisticích prostředků a šmouhy se dělají stále dokola. Začněte nejdříve s rámy a parapety, pak pokračujte se skly. Pokud se vám podařilo na okna delší dobu zapomenout, budete muset použít dvojí lázeň. První se saponátem, druhou s čistou vodou. Na čištění žaluziových lamel se osvědčil obyčejný líh.
Jinou péči samozřejmě vyžadují okenní rámy ze dřeva, z plastu, případně z hliníku. Při jejich čištění postupujte vždy podle pokynů výrobce vašich oken.
Koberec na podlaze vysajete nejlépe proti směru vlasu. Umožní vám to dostat se nejhlouběji, jak je to možné. V opačném případě zmizí jenom nečistoty z povrchu. Na zažranou špínu v koberci vyzkoušejte obyčejnou vlhkou sůl, kterou nechte po rozsypání hodinku působit a pak vyluxujte.
Čištění podlahových krytin pak závisí na materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Jiné prostředky a postupy je nutné použít na plovoucí podlahu, jiné na dřevo, dlažbu, korek, linoleum, marmoleum a další typy podlah. Je nutné řídit se pokyny výrobce, případně prodejce či firmy, která vám podlahu dělala. Máme na mysli samozřejmě důkladnější čištění, na otření drobných čerstvých skvrn postačí v každém případě hadr.
Přírodní prostředky jsou levné a účinné
K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti se používaly od časů našich babiček snadno dostupné přírodní prostředky a suroviny. Jsou levné a účinné. Mezi hlavní zbraně patří jedlá soda, ocet a citronová šťáva. Roztok jedlé sody v teplé vodě vám pomůže třeba od zaschlé špíny na sporácích nebo od zápachu v lednici. Můžete jím čistit téměř všechny povrchy i sklo a keramiku.
Řadu receptů ale uplatníte i při čištění nábytku. Od známého včelaře získáte nastrouhaný vosk, který rozpustíte v horké vodě a přidáte terpentýnový olej. Provoníte trochu esenciálním olejem a máte leštěnku na nábytek i podlahy. Od skvrn na nábytku, dveřích i podlahách pomůže studený černý čaj, nanesený v tenké vrstvě a vyleštěný suchou utěrkou.
Na mořený nábytek použijeme oživující polituru z tří deci lněného oleje a lžičky soli. Mahagon má zase rád měkký kartáč s mýdlovou vodou a pak vytření do sucha.
Jádra z vlašských ořechů jsou dobrá na posílení nervů, ale rozpůlená odstraňují rýhy na nábytku z ořechového dřeva. Silné vrstvě prachu pak dáme co proto otřením jablečným octem.
„Odpuzovač“ prachu připravíme ze směsi litru vody, dvou lžiček octa a lžičky glycerinu.
Pokud máte doma proutěný nebo bambusový nábytek, pomůže vám při čištění roztok ze tří deci vody, lžíce soli a půl lžičky citronové šťávy. Naneseme měkkým kartáčkem a otřeme měkkým hadrem napuštěným lněným olejem. Zhruba po dvou hodinách vyleštíme čistým hadříkem.
Nepříjemné skvrny od vody na dřevě odstraníte zubní pastou s trochou jedlé sody. Ošetřená místa pak vyleštíme. Odstraňovač skvrn si můžeme pořídit ze směsi stejných dílů lněného oleje, lihu a terpentýnu. Po setření skvrn místa otřete suchou papírovou utěrkou.
Přípravky od babiček pomáhají i při běžném úklidu
Ocet je opravdu univerzální úklidový bojovník. Očistíte s ním a zbavíte plísní spáry mezi dlaždičkami. Je také známým likvidátorem vodního kamene z varných konvic a dá se použít i k čištění odpadů. Stačí do výlevky nasypat sodu se solí a zalít octem. Bouřlivá rekce propláchne všechny nečistoty, které zalejeme proudem vody.
Ocet dokáže projasnit i barvy na koberci, ale s teplou vodou je skvělý na mytí zrcadel. Voda s octem také spolehlivě dostane po dvaceti minutách ve vyhřáté troubě připáleninu z pekáče. Mastnota v mikrovlnné troubě půjde líp dolů, když do ní vložíte misku s octovou vodou a necháte ji chvíli zapnutou na plný výkon. Uvolněný tuk pak stačí jen setřít hadříkem.
Zajímavé je použití kypřicího prášku do pečiva, který dokáže odstraňovat skvrny z plastového nádobí. Po vydrhnutí a opláchnutí octovou vodou zůstanou jako nové. Obyčejná školní křída vám pak pomůže od mastných skvrn za sporákem. Kašička z jedlé sody a vody pak zbaví umyvadlo zbytků mýdla i usazenin vodního kamene. Můžete ji použít i na grilovací rošt.
Na vyčištění a oživení kožené sedačky existuje recept z vaječného bílku. Dosucha setřenou kůži ošetříme jemným hadříkem s tuhým vyšlehaným bílkem. Po zaschnutí se jen vyleští a je hotovo!
Účinným pomocníkem je i cibule, která dobře odstraní zaschlou špínu na oknech. Cibulovou šťávou můžeme vyčistit i troubu nebo varnou desku.