Hledej
Hledej

Moderní kovový nábytek – jak o něj pečovat?

Kovový nábytek působí moderně a hodí se téměř do jakéhokoliv interiéru. Je prakticky bezúdržbový, ale chladný na dotek. Pokud je kombinovaný s dalšími materiály, jako je dřevo či plast, tak při čištění dbejte pokynů výrobce o jejich údržbě. Tyto doplňkové materiály totiž vyžadují speciální péči.

Použijte:

  • hadr z bavlny či mikrovlákna
  • houbičku s bílou spodní stranou
  • speciální přípravek na nerez či jiné kovy
  • běžný saponát
  • houbička na nerez
  • vlažnou mýdlovou vodu

Nepoužívejte:

  • klasické i tekuté písky a jiné abrazivní přípravky
  • drátěnky a houbičky na nádobí s černou nebo zelenou spodní částí
  • prostředky s obsahem chlóru
  • bělicí a desinfekční prostředky

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.  

Jak vyčistit a vyleštit nerez

Na svislé plochy raději použijte čisticí pěnu, která nesteče. Speciální čističe (třeba Pulirapid Splendi na nerez za 60 Kč) obsahují složku, která čistí i leští zároveň. Na povrchu navíc zanechají ochranný silikonový povlak, který zmírňuje tvorbu dalších otisků. Běžný saponát zanechává nehezké šmouhy, použijte ho tedy jen na hodně mastné povrchy a po čištění ho důkladně setřete a nerez přeleštěte speciálním přípravkem. Vždy používejte hodně vyždímaný hadr nebo povrch nakonec přetřete suchou utěrkou.

Běžné flíčky od vody či otisků prstů vyčistěte utěrkou z mikrovlákna. Ty s hrubším povrchem na sebe vážou prach, mastnotu i jinou špínu, jemnější povrch vyleští. Místo nich můžete použít i kuchyňské papírové utěrky. Zaschlé zbytky jídla a připáleniny nechejte nejprve odmočit, a poté je opatrně odstraňte houbičkou nebo dřevěnou obracečkou. Místo speciálního čisticího prostředku na nerez můžete použít i běžný čistič na okna a horkou vodu.

Jak čistit chrom

Chromované předměty nejdříve otřete vlhkým měkkým hadříkem, a poté je druhým hadříkem vyleštěte. Na větší nečistoty použijte nepříliš agresivní čisticí prostředek. Špínu a mastnotu odstraníte i mýdlovou vodou a měkkým kartáčkem. Nepoužívejte abrazivní čističe. Chromovaný povrch můžete poškodit i vysokou teplotou, proto zapomeňte na parní čištění.

Jak se starat o kovový nábytek

Hliníkový nábytek je téměř bezúdržbový. Přes zimu ho chraňte před vlhkostí a mrazem a čas od času jej umyjte vodou a nechte oschnout. Případné mastné skvrny, prach nebo otisky prstů odstraňte čisticím prostředkem pro hliníkový a kovový nábytek (třeba SHINE Aluminium Power Cleaner za 270 Kč).

Zahradní nábytek z ušlechtilé oceli občas umyjte od nečistot proudem vody. Kvalitní kovový nábytek nemusíte na zimu uklízet. Nábytek bez povrchové úpravy však raději mimo sezonu uschovejte na suché místo.

Nábytek opatřený kvalitním ochranným nátěrem proti korozi občas umyjte vodou a ihned osušte. Pokud se část nátěru odštípne, je potřeba poškozené místo opravit, jinak může dojít ke korozi. Použijte jakoukoliv barvu na kov, která obsahuje jak základový, tak i vrchní nátěr.

Při větším poškození starý nátěr odstraňte (třeba pískováním) a nábytek znovu natřete. Zrezivělá místa opatrně obruste jemným smirkovým papírem nebo drátěnkou (případně železným kartáčem) a opravte pomocí lakovací tyčinky na drobné opravy laku (třeba Fix It Pro za 100 Kč), případně přetřete barvou na kov.

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu