To, jak si vychutnáte oběd či večeři, nezáleží jen na tom, jaké jídlo kuchař uvařil a jak se mu to povedlo. Pokud trávíte u jídelního stolu hodně času, věnujte pozornost výběru jídelních židlí. Ty by měly být samozřejmě co nejpohodlnější, ale mimo to by měly umožnit i zdravé sezení. Při nákupu online se zaměřte na design židle, použité materiály a rozměry.
V obchodě si vyzkoušejte sezení u stolu, jehož výška odpovídá tomu, jaký máte doma nebo jaký chcete koupit. Zjistíte tak, zda máte dostatek místa pro nohy. Zaměřte se i na to, jak se vám v židli sedí, jak je pohodlná, jak tvrdý má sedák a jestli vám vyhovuje úhel, který svírá sedák s opěradlem. Hrany sedací plochy nesmí být moc tvrdé ani moc měkké. Hrana sedáku by měla být zaoblená, aby netlačila do noh. Ideální je anatomicky tvarovaný a zaoblený čalouněný sedák.
Rozměry židle
Rozměry židle mají velký vliv na to, jak se vám na ní bude sedět. Mezi dolní stranou lubu jídelního stolu a sedákem židle musí být alespoň 8 cm volného prostoru, abyste měli kam dát nohy. Mezi deskou a sedákem se jedná o prostor minimálně 30 cm. Optimální výška sedáku je kolem 45 cm. Tak budete mít kolena při sezení v pravém úhlu a chodidla celou plochou na podlaze. Výšku vybírejte i podle výšky osoby, která bude na židli nejčastěji sedět. Výška sedáku by měla být o něco menší než délka nohy ke kolenu.
Šířka sedáku by se měla pohybovat kolem 45 cm. Při sezení by z každé strany měl být bezpečný prostor, tedy alespoň o několik centimetrů širší než pánev. Jestliže má židle područky, musí být šířka výrazně větší, a to alespoň 55 cm. Hloubka sedáku by měla být taková, že při úplném opření a položení chodidel plnou plochou na zem zůstane mezera mezi částí nohy pod kolenem a hranou sedadla. Opěradlo by mělo být mírně zakloněné dozadu, aby se při sezení nestlačoval žaludek. Opěradlo by mělo svírat úhel 95 cm.
Design
Design židle by měl ladit nejen se stolem, ale i celkovým stylem jídelny. Opěrky židle usnadňují vstávání od stolu a působí slavnostně. Ocení je tedy hlavně starší a méně pohybliví lidé. Opěrky by měly být ve výšce zhruba o 3 cm výše než loket. Židle bez opěrek jsou méně formální a působí vzdušněji.
Výšku opěradla volte podle svého vkusu, zdravotního stavu a velikosti místnosti. Do menších prostorů jsou vhodnější židle s nižším opěrákem a naopak. Vyšší opěradlo však přispívá k lepšímu udržení vzpřímených zad a ulevuje od bolestí páteře. Jídelní židle musí být nejen pohodlná, ale měla by umožnit zdravé sezení a mít dobrý vliv na celkový pohybový aparát. Páteř musí být vždy v přirozeném tvaru.
Materiály
Jídelní židle se vyrábí ze dřeva, překližky, plastu, kovu či jejich kombinací. Pečlivě vybírejte i povrchovou úpravu. Mezi nejkvalitnější materiály patří dřevo. Nejčastější je buk, borovice, olše a dub. Vyrábí se však i kovové a plastové židle, případně židle z kombinace těchto materiálů.
Z plastů výrobci používají nejčastěji polykarbonát a polypropylen. Plast je pružný a odolný a je obvykle tvarovaný a přizpůsobený tvaru lidského těla tak, aby židle byla co nejpohodlnější. Nosnost plastových židlí bývá až 130 kg. Někomu může plast připadat na dotek chladný. Proto se kombinuje s látkou, kůží nebo ekokůží. Výhodou plastu je však jednoduchá údržba. Kovové podnože mohou tvořit i pružné konstrukce a židle pak umožňuje příjemný pohup.
Polstrování by mělo být odolné proti odření, snadno čistitelné a příjemné na dotek. Židle čalouněné textilním potahem mají spoustu vzorů a barev, ale údržba je o něco složitější (pokud se nejedná o omyvatelnou látku). Potah z kůže či ekokůže je pro údržbu jednodušší, ale židle bývají dražší. Z hlediska čištění se vyplatí i sedáky a návleky, které jednoduše sundáte a vyperete.
Konstrukce jídelní židle
Kvalitní židle mají vodorovné spojovací příčky nohou, které zabraňují jejich rozviklání. Šroubové spoje zaručují jejich pevnost. U židlí z masivu je důležité, aby v namáhaných částech nebyly suky. Ověřte si také nosnost židle, protože některé modely ji mohou mít omezenou. Všímejte si povrchové úpravy materiálu a stability židle. Hmotnost židle by měla být taková, aby umožňovala snadnou manipulaci.
U čalounění si prohlédněte, jestli někde nečouhají nitě a vše je dobře prošité. Nohy židle by měly být opatřeny univerzálními kluzáky či podložkami (z plastu nebo filcu) určenými na jakýkoliv povrch. Některá zakončení se hodí jen na určitý typ podlahy. Existují i protiskluzové varianty podložek. Kovové židle je mají proto, aby nezpůsobovaly černé šmouhy a rýhy. Židle bez univerzálního zakončení mohou poškodit při užívání podlahu.