Martina Perlíka jsem zaznamenal na internetu už před několika lety. Zaujal mě, protože architektů, kteří se detailně věnují i rekonstrukcím domů, jsem mnoho neznal. Na blogu měl hodně opravdu praktických návodů, což také nebylo často k vidění, a tak jsem rád, že jej dnes mohu přivítat i zde.
Proč vlastně práce projektanta, Martine? Jak jste se k tomu dostal?
Mám to v rodině, ve stavařině se pohybuji od dětství.
Mě hodně oslovilo, že jste o své práci psal blog, kde jste věnoval do hloubky a prakticky problémům, se kterými jste se pracovně setkával. Jak Vás to vlastně napadlo?
A stále píši :). I když toho času už nemám tolik jako dřív. Psaní jako takovému jsem se začal věnovat už daleko dříve. A jak jsem se ponořil víc do svého oboru, začal jsem psát i o něm. Někdy po roce 2010 jsem měl i 5 různých blogů.
Martine, sám mám zkušenost, že jsme koupili ne až tak starý dům (1975), ale dopředu jsem vlastně do hloubky nevěděl, co vše nás čeká s opravami. Teď už jsem takříkajíc v pasti a úpravy a opravy řeším musím chtě nechtě. Setkáváte se s něčím takovým často?
Ono je dobré si na začátku udělat představu, co Vás čeká. Zásadní opravy, které vás čekají v horizontu 10 let se dají rozpoznat předem, i když to majitelé domů často neradi slyší a zavírají před nimi nejprve oči. Samozřejmě se mohou v prvních letech bydlení objevit i jobovky, se kterými se počítat nedalo, byly zakryté dalšími konstrukcemi, ale to je stejné jako když koupíte staré auto, dokonalé nebude.
Když jsem si kupoval auto z druhé ruky, bral jsem si sebou mechanika. A vyplatilo se mi to, viděl věci, které já jsem vidět ani nemohl. Je o službu asistence při prohlídce starší nemovitosti zájem?
Zájem je velký. Častěji než kupci se ale ozývají lidé, kteří už dům mají a buď potřebují zjistit, kde s opravami začít a po letech přemýšlení se odpíchnout. Nebo řeší co dělat s domem, který například zdědili. Jestli se do něj nastěhovat, nebo raději prodat.
Kdybyste měl říct nějaké desatero, na co si dát pozor při nákupu starší nemovitosti, jaké by bylo?
Bodů, kterými je třeba se zabývat jsou desítky, když je budu vyjmenovávat, tak se mezi nimi ty podstatné ztratí. Vybral jsem dvě. První je dostatek peněz i na samotnou rekonstrukci domu. Když dům koupíte, počítejte s tím, že přibližně stejná částka by vám měla zbýt i na rekonstrukce. Situace, kdy koupíte dům za 5 milionů a počítáte s tím, že za půl milionu ho nějak opravíte dopadá obvykle dost špatně.
A druhý bod je umístění domu na pozemku a orientace oken ke světovým stranám. S tím už u domu obklopeného dalšími stavbami těžko něco uděláte. Ideální je mít zahradu na jih od domu a na sever silnici a přístup do domu. Abyste do obýváku dostali sluníčko a měli výhled do zeleně.
Dá se nějak zobecnit, jaké jsou varovné signály na straně prodávajícího, že s domem nemusí být vše v pořádku?
Každá nemovitost má svého kupce. Proto se těžko dá říci, co znamená, že není s domem něco v pořádku. Dům může být úplně perfektní, ale drahý. Nebo kupec hledá dům, do kterého se může hned nastěhovat, těch je málo.
Jaké jsou nejčastější vady, které se objevují na domech, a nebyly zprvu vidět?
Vady to mohou být jakékoliv, pokud byl dům nedávno zrekonstruován, nebo postaven, protože vlhkostní poruchy nebo praskliny se začnou většinou objevovat až po několika letech od stavby. Mohou to být ale i špatně navržené radiátory, které dům nevytopí, nebo chybějící tepelná izolace ve střeše.
Už jste posoudil přes 300 rodinných domů. V kolika případech jste opravdu musel kupujícího od nákupu odradit?
Já sám posuzuji jen část domů, zabývám se hlavně projekty, posuzování dělá naplno můj otec, takže přesně to říci neumím. Občas má kupující představ, jak by chtěl v domě bydlet, ale upravit nemovitost do požadovaného stavu bude stát daleko víc peněz než má k dispozici. Takže jsme zase u peněz..
Podle čeho si mají lidé opravy a rekonstrukce prioritizovat? Na starším domě je prakticky skoro pořád co řešit. 🙂
Nejdůležitější je střecha, aby do domu neteklo. Ono to zní jednoduše, ale pokud chcete co nejrychleji bydlet, tak se snažíte nejprve zobyvatelnit interier a za pár let zjistíte, že musíte vyměnit střechu a je velké riziko, že vám při tom do domu zateče a předchozí práce zničí.
Vím, že máte za sebou i knihy. Jaké jsou na ně ohlasy?
Nejvíc ohlasů bylo po tom, co knihy vyšly. Rekonstrukce rodinného domu už je venku 4 roky a na letošek chystáme 3. vydání. Čtenáři nejvíc oceňují, že je srozumitelně napsaná. A to je také věc, na které už skoro deset let pracuji, tedy vysvětlit lidem stavařinu a hlavně téma rekonstrukcí, tak, aby bylo pro ně dobře pochopitelné.
Moc díky za Váš čas. Více se o Martinovi a jeho práci můžete dozvědět třeba na jeho profilu Na volné noze. Podívat se také můžete na video s rozhovorem o jeho knize.