Hledej
Hledej

Tipy na výběr techniky pro práci z domova

Vládní opatření související s prevencí šíření koronaviru znamenají, že home office není vnímán jen jako benefit, ale často jako nutnost pro zachování provozu firem. Na co máte při práci z domova na PC nárok? A jak vybrat pracovní počítač a další technické vybavení pro kancelářskou práci z domova? Pojďme se na to podívat.

Home office a jeho právní úprava

Přestože covid-19 je tu s námi téměř dva roky, právní úprava práce z domova v zákoníku práce stále chybí. Na home office zaměstnanec nemá nárok a zaměstnavatel jej nemůže jednostranně nařídit. Přestože jde o práci vykonávanou mimo pracoviště, zaměstnavatel nese veškeré náklady, které zaměstnanci během ní vzniknou, a také odpovídá za bezpečnost práce.

Zaměstnanec může po dohodě pracovat na svém počítači nebo mu jej zaměstnavatel pro práci na PC z domova poskytne. Pokud jde o hrazení nákladů, které zaměstnanci vzniknou, zaměstnavatel je může hradit dvojím způsobem. Buď paušálně, nebo je proplácet na základě předložených dokladů.

Pokud se jako zaměstnanec chystáte pořídit si počítač a další technické vybavení do domácí kanceláře a nevíte, jak na to, můžete se inspirovat našimi tipy a radami.

Stolní počítač nebo notebook?

Nemůžete se rozhodnout, jestli si pořídíte PC nebo notebook? Záleží na tom, jakou práci vykonáváte. Na běžnou kancelářskou práci vám stačí notebook, i když neposkytuje takový výkon jako PC. Pokud ale pracujete s grafickými programy nebo upravujete hudbu či film, pak dejte přednost stolnímu PC.

Než si pořídíte PC nebo notebook, podívejte se na výhody a nevýhody práce s nimi.

Stolní počítač

Notebook

Tip: Pokud dáváte přednost notebooku, může pro vás být užitečné si přečíst článek o výběru notebooku pro pracovní účely. Jsou zde rozepsány podrobně všechny komponenty včetně doporučení pro jejich výběr.

Vybíráme PC

Podle čeho a jak vybrat kvalitní PC? Nejlepší je zvolit PC sestavu. Pokud jste laik, obraťte se na odborníka, který vám vytvoří sestavu na míru. V případě, že si chcete jednotlivé části pořídit samostatně, měli byste mít alespoň hrubý přehled o tom, na co se při výběru zaměřit.

Počítač se v základu skládá ze základní desky, procesoru, paměti RAM, disku a grafické karty. Na běžnou kancelářskou práci vám postačí vestavěná grafika. Všechny tyto komponenty jsou uloženy v počítačové skříni a musí být vzájemně kompatibilní.

Procesor

Procesor je mozkem počítače a od jeho výkonu se odvíjí to, jak rychle vám poběží programy i operační systém. Při jeho výběru si zpravidla volíme mezi procesory od společností Intel a AMD. Který zvolit? Oba výrobci mají v podstatě srovnatelné modelové řady. Chybu tedy neuděláte ani s jedním z nich. Při koupi se zaměřte na konkrétní model – zajímat vás bude použitá technologie, počet jader a frekvence. 

Při výběru procesoru se řiďte tím, co budete na počítači dělat. Pro běžnou kancelářskou práci vám stačí méně výkonný procesor se 2 až 4 jádry, pro práci s grafickými programy nebo programy na stříhání videí volte procesory s vyšším počtem jader a vyšší rychlostí.

Pokud se rozhodujete mezi více procesory a nevíte, který bude výkonnější – srovnejte si je v rámci některého z on-line benchmarků.

Základní deska

Základní deska neovlivňuje výkon počítače, ale propojuje všechny komponenty a zajišťuje jejich bezproblémový chod. Z toho důvodu je nejlepším řešením nejdříve vybrat jednotlivé komponenty a teprve pak základní desku.  

Základní deska musí být kompatibilní s procesorem. Socket (patice) základní desky a procesoru musí být stejný.

Kromě socketu je důležitým parametrem základní desky chipová sada neboli chipset. Pro každý socket existuje jeden nebo více chipsetů. Lepší chipset dává základní desce lepší možnosti, např. podporuje více USB slotů.

Pro běžnou kancelářskou práci vám postačí malá deska – MINI-ITX.  Dražší a větší desky disponují pokročilejším softwarem, lepším vybavením, dokonalejší správou energie a chlazení a nabízí větší možnosti upgradu.

Základní deska může mít podobně jako procesor zabudovanou grafickou kartu. K takové desce můžete bez problémů přidat externí grafiku, pokud je deska vybavená potřebnými sloty.

Operační paměť

Operační paměť je typem paměti, která uchovává právě zpracovávaná data. U operační paměti platí čím více, tím lépe. Pro práci na PC z domova vyberte minimálně 8 GB.

Pokud si pořizujete počítač, rozhodně sáhněte po paměti RAM DDR4 či DDR5 (nejvyšší dostupná verze operační paměti).

Kromě velikosti je důležitým parametrem paměti frekvence. Čím je vyšší, tím rychleji zvládne RAM vykonávat operace. Frekvence RAM se musí shodovat s frekvencí základní desky a dalších pamětí. Pokud tedy budete kupovat více pamětí RAM, dbejte na to, ať jde o stejný typ od stejného výrobce.

Interní (pevný disk)

Volit můžete buď HDD, který má velkou kapacitu, ale nevyniká rychlostí, nebo SDD, jehož předností je právě rychlost, tichý provoz a vyšší mechanická odolnost. Jako ideální kombinace se doporučuje zvolit klasický pevný disk HDD a k tomu SDD s kapacitou např. 120 GB nebo vyšší.

Na rychlém SSD disku budete mít nainstalovány operační systém a programy a další soubory můžete mít uloženy na pomalejším disku. 

Další možností je volba externích disků. Jejich výhodou je, že jsou osazené USB, takže je můžete připojit kromě PC i k notebooku, TV nebo dalším zařízením.

Operační systém

Vybírat můžete mezi těmito systémy:

Windows 10 – výhodou jsou každoroční bezplatná vylepšení, technická podpora a možnost updatu na nejnovější operační systém Windows 11. Na trhu jsou ve 2 verzích – Windows 10 Home pro domácí využití a Windows 10 PRO vhodnější pro firmy a disponující lepším zabezpečením, šifrováním i lepší správou uživatelských účtů.

Linux – jako jediný operační systém je zdarma. Nevýhodou je, že neposkytuje žádnou technickou podporu a je s ním kompatibilní méně aplikací. Ocení ho spíše zkušenější uživatelé.

MacOS a Chrome OS – jsou v zařízeních předinstalované a nelze je koupit samostatně.

Monitor

Vsaďte na ideální velikost 24 až 27 palců. Kvůli ergonomii si vyberte buď kancelářský monitor s nastavitelnou výškou nebo si pod něj pořiďte podstavec, nejlépe model, který je výškově variabilní.

Dvojice monitorů mnoha lidem zlepšuje produktivitu

Jak předejít problémům s očima při práci u obrazovky? Nastavte si správně výšku monitoru (horní hrana by měla být v úrovni očí) a také jeho vzdálenost od očí (nejméně 40 cm). Další rady, jak chránit zrak při dlouhodobé práci před monitorem, najdete v našem článku tipy na ochranu očí při práci na počítači.

Můžete si také zvolit monitor s matnou (antireflexní) úpravou, která eliminuje množství odlesků. Chcete-li se vyhnout blikání obrazovky, vybírejte flicker-free monitory. I když je toto blikání pouhým okem nepostřehnutelné, oko na něj reaguje, a často vede k bolestem hlavy.

Některé monitory nebo software dnes disponují filtry modrého světla, které snižuje hladinu spánkového hormonu melatoninu a podporuje naši aktivitu.

Tip: instalujte si aplikaci F.lux, ta umí automaticky eleminovat modré světlo podle času

Pokud večer neomezíte práci na PC, může to mít negativní dopad na váš spánek. Nemáte-li monitor s filtrem modrého světla, můžete si pořídit brýle s tímto filtrem nebo jen snížit jas.

Jak vybrat notebook?

Při výběru pracovního notebooku si nejdříve zvolte operační systém. Pokud potřebujete aplikace Microsoftu, vyberte si Windows. Preferujete-li MacOS, sáhněte po macbooku. Notebook se systémem Chrome OS patří sice k nejlevnějším, ale také k nejméně výkonným.

Obrazovka

Minimální velikost obrazovky zajišťující komfort při práci je 15,6 palce s antireflexní úpravou eliminující odlesky.

Z hlediska bezpečnosti práce by měl být monitor oddělen od klávesnice. Obvyklým řešením splňujícím ergonomické normy je připojení externího monitoru.

Procesor

Jaký zvolit procesor? Podobně jako u stolního PC neuděláte chybu s Intelem ani s AMD. Jediný rozdíl je snad v grafice – integrovaná grafika AMD má obvykle lepší výkon než Intel.

Pro běžnou kancelářskou práci vám postačí notebook s integrovanou grafikou.  Pokud však při své práci upravujete videa, pořiďte si notebook s dedikovanou grafickou kartou. Lepším řešením by pro vás ale v takovém případě mohl být stolní počítač.

Paměť

Pro běžnou práci by vám mělo stačit 8 GB RAM. Pokud programujete, upravujete videa nebo jste zvyklí mít otevřené velké množství programů najednou, pořiďte si 16 GB RAM.

Většina nabízených notebooků má dnes operační paměť typu DDR4 RAM.

Pokud jde o pevný disk, nejběžnější volbou je SSD (alespoň 256 GB).

Ergonomická myš a ergonomická podložka pod myš

Trávíte dlouhé hodiny prací s myší a chcete předejít zánětu karpálních tunelů? Vyberte si vertikální myš, která svým tvarem splňuje veškeré požadavky na ergonomii práce na PC.

Bolestem zápěstí při práci se vyhnete také pořízením ergonomické podložky pod myš. Většinou jsou gelové nebo z paměťové pěny. Umožňují opření zápěstí (zabraňují jeho ohýbání dozadu nebo do stran) a větší komfort při práci.

Tiskárna

Před výběrem tiskárny pro práci z domova si položte otázku, co a kolik plánujete tisknout a zda potřebujete kromě tisku i scanovat a kopírovat.

Pro domácí kancelář je oblíbená inkoustová tiskárna. Disponuje vysokou kvalitou tisku, je levná a vhodná také pro tisk fotografií. Nehodí se však pro velkoobjemový tisk a je třeba počítat s vyššími provozními náklady při větším objemu tisku a určitou údržbou.

Laserová tiskárna se naproti tomu hodí pro tisk velkého objemu běžných černobílých dokumentů, je rychlá, ale dražší. Její výhodou je, že nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu.

Pokud potřebujete kromě tisku i scanovat a kopírovat, vyberte si multifunkční tiskárnu.

I při zařizování domácí kanceláře můžete vybírat zařízení a vybavení šetrné k přírodě. Nevíte, jak na to? Inspirujte se článkem 10 tipů, jak si zařídit zelenou kancelář

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

Menu