Mytí nádobí v myčce už je standardním koloritem večerů a nocí v běžných domácnostech. Šetří to vodu i čas, jenže ničí okolí chemickými mycími prostředky, které se prodávají jak v podobě gelu, tak prášku nebo dokonce tablet. Jak to udělat, aby se i mytí nádobí v myčce obešlo bez agresivní chemie? Částečně tomu pomůžeme používáním ekologického gelu na mytí nádobí v myčce. Jeden jsme pro vás otestovali, je od značky Yellow&Blue, my ho máme od obchodu Econea.cz. A proč jde v případě tohoto gelu jen o částečné řešení?
Balení
Pro testování jsme si vybrali litrovou lahev gelu do myčky. Má čtvercovou základnu, je z plastu (s nabádáním spotřebitele, aby lahev použil opakovaně v bezobalových prodejnách nebo aby ji pak dal do tříděného odpadu). Víčko žluté barvy slouží jako odměrka na 30 ml, což je právě jedna dávka.
Okolo lahve je nálepka s informačním popisem. A je tu toho dost. Česko-slovenský výrobek. Brněnský výrobce Tierra Verde se snaží propagovat ekologii na co nejvíce místech, využívá proto i lahví se svými produkty.
Na čelní straně nálepky je název produktu, výrobce a na obrázku větvička mýdlového ořechu i s plody. Následuje strana se slovenským popisem a návodem, pak strana s českým popisem a návodem. A ještě je tu informační strana s nabádáním k návštěvě webovek www.ekoalchymie.cz, kde se dozvíme více o ekologickém praní. Protože „ekologické praní je tak trochu alchymie“. Jde o webovku, kde se dozvíme mnohé o správném použití ekologické drogerie. Týká se však pouze praní prádla.
Z obalu se ještě dozvíme, že jde o „účinný prostředek do všech myček, který si poradí i se silně znečištěným nádobím. Základem je výtažek z mýdlových ořechů v bio kvalitě získaný nejšetrnější metodou extrakce za studena“.
Nechybí prohlášení o vizi a poslání Tierra Verde, kde zjistíme, že výrobky, které lidé ve firmě tvoří, jsou obrazem jich samých. A také že jsou nástrojem, kterým skrze sebe pomáhají tvořit svět takový, jaký chtějí, aby byl. Dávají pracovní příležitosti i handicapovaným lidem, čímž jim umožňují, aby se podíleli na zhmotňování společného snu lidí z Tierra Verde.
Vzhledem k tomu, že jsme objednávali tři produkty, byl gel do myčky ještě ve větší krabici kompletně vyložené papíry a zabalené maximálně ekologicky. Potěšil i průvodní dopis od Econea.cz, kde mi sdělili, jak moc jim záleží na tom, co dělají. A čeho ekologického bych si měla na jejich způsobu balení všimnout. Na konci povídání bylo i poděkování za nákup jdoucí správným směrem. Vše bylo podepsáno naskenovanými podpisy všech lidí z obchodu Econea.cz, což je opravdu milé a osobní.
Gel do myčky na nádobí Yellow&Blue
Účinek gelu do myčky nádobí je založen na přírodních, konkrétně rostlinných tenzidech, silicích a kyselinách. Pro laika to zní nepravděpodobně, ale jde o látky, které jsou schopny si poradit s mastnotou, s rozkladem bílkovin a dalších látek, ze kterých jsou složeny zbytky jídel na našem nádobí.
Gel do myčky na nádobí Yellow&Blue není žádné neviňátko. Jde o poměrně agresivní látku, a tak na lahvi najdeme i typickou značku pro agresivní látky, kterou je černý vykřičník v bílém kosočtverci, s červeným rámováním.
Je zde i patřičné slovní varování. Ovšem tisknuté tak malým písmem, navíc v tmavě žluté barvě, že je téměř nečitelné. Volbu žlutého písma jsem fakt nepochopila. Musela jsem jít až těsně k oknu a ještě se skutečně soustředit, abych dokázala přečíst informace (důležité informace), které tu jsou.
Gel je nebezpečný pro oči a dráždivý pro kůži. Pokud jsou zasaženy oči, je nutné je několik minut vyplachovat. Pak pro jistotu navštívit lékaře. Ano, i takto může dopadnout střet rostlinných látek s lidskou sliznicí nebo okem. Ale k mytí nádobí se prostě musí přistoupit razantněji. Použité složky gelu se v přírodě snadno rozkládají.
Použití gelu do myčky
Samotné použití gelu je poměrně snadné. Výrobce radí takto: „do zásobníku na mycí prostředek nalijte přiměřené množství přípravku (obvykle 30 ml). Pro dokonalý výsledek mytí použijte sůl do myčky a leštidlo.“
Zmíněných 30 ml má víčko lahve, ve které gel je. Ale většinou je odměrka i v nádobce na prostředek přímo v myčce, takže se dá nalévat rovnou, bez zdržování se odměřováním. Stačí nalít, zaklapnout a spustit myčku. Hotovo.
Drobná poznámka k použití – vyplatí se gel před použitím trochu protřepat. Když jsem se totiž dobrala do poslední třetiny lahve, je v ní zcela jiná hustota gelu. Takže asi i jiné složení. O protřepání před použitím výrobce nikde neinformuje. Deklaraci doby použitelnosti (jestli gel není starý) jsem nenašla.
Složení gelu Yellow&Blue
Gel do myčky na nádobí Yellow&Blue má poměrně komplikované složení. Najdeme tu samozřejmě mýdlové ořechy, konkrétně méně než pětiprocentní extrakt z mýdlových ořechů v biokvalitě, d-limonene, chelatační činidlo rostlinného původu (EDDS), silikáty, uhličitan sodný, citronan sodný, xantanovou gumu, benzoan sodný, citronovou silici.
Na rozdíl od běžných přípravků do myčky na nádobí tu však nejsou použity ropné deriváty, fosfáty, chlór, syntetická parfemacer nebo barviva. Navoněný je tento gel totiž přírodními silicemi.
Postřehy z používání
Myčku máme starou pět let, takže žádný nový superstroj. Ale myje celkem obstojně. Byla jsem zvědavá na výsledky mytí, protože při použití některých prášků to byla občas katastrofa. Tablety nepoužívám a dávkované gely v pytlíčku taky ne. Přijde mi, že je toho v obou případech moc najednou, velká dávka na jedno mytí.
Jako leštidlo používám ocet, už spoustu let. A sůl kupuju klasickou do myčky. K octu a soli jsem tedy přidala gel do myčky na nádobí Yellow&Blue. A hned po prvním mytí jsem byla překvapená výsledkem. Nikde žádný neumytý zbytek, voňavá a vevnitř se skoro lesknoucí myčka.
I jsem nechala špinavé nádobí stát dva dny na lince, aby pořádně zaschlo. Vařila jsem kečup, tak jsem dala umýt i kastrol od kečupu. Myčka myla další kastroly po dušení králičího masa, po omáčce, dokonce i trochu připečená vajíčka po zapékaných bramborách v plechovém pekáči. Vše se umylo dobře.
Myčku jsem pouštěla jak na dlouhý a intenzivní program, tak i na lehké mytí na cirka hodinku a čtvrt. V obou případech byl výsledek mytí dobrý, na nádobí nic nezůstalo a myčka po otevření voněla gelem.
Tohle se opakovalo ještě asi patnáct mytí. Pak se začaly na dnech hrníčků usazovat částečky špíny, takže jsem poslušně šla do filtru, že ho vyčistím (začínala jsem s tímto gelem do myčky ve vyčištěné myčce, abych viděla, kolik toho gel vydrží).
No, co jsem viděla po otevření filtru, se mi moc nelíbilo. Spousta usazeného šlemu, asi z těch mýdlových ořechů. Ostatně, vidíte to na fotce. Naštěstí šlo vše omýt celkem dobře, na čištění filtru používám starý zubní kartáček. Stačila jen voda.
Pak jsem se pokusila vyčistit myčku též jen tímto gelem. Ale výsledek byl nevalný, ultra silné usazeniny, co byly okolo filtru, tu zůstaly zcela nedotčeny. Takže je nutné jednou za čas přece jen sáhnout po něčem ostřejším, co myčku důkladně vymyje a protáhne. Případně najít něco ekologického k tomuto účelu, ale zatím jsem nehledala.
Po umytí myčky čističem na myčku (zcela neekologickým) zase vše funguje, jak má.
Uvítala bych informace o pěstování mýdlových ořechů – aby to s nimi nedopadlo jako s olejnatou palmou nebo s řepkou…
Hodnocení
[maxbutton id=”2″ url=”https://www.econea.cz/hledat?q=gel+do+my%C4%8Dky&do=searchForm-submit” text=”Ověř cenu na Econea” ]
Ja na tenhle gel nedam dopustit. Pouzivame v mycce Beko a na dobi je vzdy ciste. Jen je treba pridavadt obcas sul, aby se mycka neposkodila.
Taky už po jiném mycím prostředku do myčky nesahám 😉
Můžu prosím vedet, kolika %ocet pouzivate?
Dekuji.
Lucie
Lucie, klasický kuchyňský ocet, osmiprocentní.
Chci se zeptat: koupila jsem si nedávno titanové nádobí diten.cz a bojím se ho dát do myčky. Myslíte, že to přežije? Zatím myju jen v ruce. Nebyly zrovna nejlevnější, tak abych si je nezničila.
Netuším, optejte se u výrobce.